Djeca koja žive u getu morat će učiti o demokratiji i Božiću
Euronews
Danska vlada je krajem maja najavila kako će djeca i mladi koji žive u getima, područjima u kojima većinsko stanovništvo ne vodi porijeklo iz zapadnoevropskih zemalja, biti primorani na nastavu od 25 sati sedmično na kojoj će učiti o demokratiji, jednakosti i najbitnijim danskim praznicima kao što je Božić. Ova odluka za cilj ima rješavanje problema integracije u Danskoj, s posebnim naglaskom na migrante s Bliskog istoka.
Djeca u Danskoj najčešće u školu kreću sa šest godina, dok je minimalni period obrazovanja deset godina. Međutim, školovanje nije obavezno jer roditelji imaju pravo da odluče na koji način će obrazovati djecu.
Prema podacima iz 2017. godine, nezapadni migranti čine 65 posto populacije u geto područjima, odnosno 8,7 posto ukupnog stanovništva Danske. Ova je država inače jedina na svijetu u kojoj se termin geto koristi za vrstu naselja.
Euronews: Denmark to force 'ghetto' children to learn about democracy and Christmas
Više temperature – lošiji rezultati u školi
BBC
Analiza rezultata ispita preko deset miliona američkih srednjoškolaca i srednjoškolki tokom 13 godina pokazala je kako postoji bitna povezanost između toplijeg vremena i lošijih rezultata, kazale su naučnice autorice studije. U istraživanju su učestvovali univerziteti Harvard, UCLA i Georgia, u periodu između 2001. i 2013. godine.
Rezultati do kojih su došli potvrđeni su u mnogim američkim državama koje imaju najrazličitiju klimu, kako u hladnijim sjevernim, tako i u toplijim južnim državama.
Kada rezultate prevedemo u brojke, situacija je takva da se za svako povećanje temperature od 0,55 stepeni desi pad od jedan posto u rezultatima. Negativni utjecaj počinje se ispoljavati nakon što se pređe temperatura od 21 stepena Celzijusa, dok se za hladnije vrijeme nije ustanovio nikakav utjecaj na pogoršanje ishoda učenja.
Prvi prag nakon kojeg temperatura intenzivnije negativno utječe na učenje jeste 32 stepena, a drugi, prema zaključcima ove studije, jeste 38 stepeni Celzijusa.