Od danas, pa do sjednice kantonalne skupštine zakazane za 31. januar 2018, Školegijum će svaki dan objavljivati po jedan članak posvećen Nacrtu zakona o udžbenicima, s ciljem da podsjeti čitaoce na površnost, neozbiljnost, neznanje i neodgovornost odgovornih u Ministarstvu za obrazovanje (nauku i mlade) Kantona Sarajevo, ovaj put bez naivne nade da će potpisnica ovakvih sramotno nedomišljenih i ignorantskih dokumenata – Ana Babić, predsjedavajuća Skupštine – uskratiti svoj potpis. (Simbolično, a praktično: skinuti prijedlog s dnevnog reda, dok se ne pripremi kvalitetno i stručno i ne podnese u obliku koji ne vrijeđa inteligenciju poslanika, poslanica, te građana i građanki čije povjerenje uživaju.)
Upravo izrečene ocjene ilustrovaće se na osnovu izvoda iz stenograma sa sjednice koja će biti održana u navedenom terminu.
Rupe na svirali od zakona
Poslaničko pitanje:
Uvažena profesorice, premijeru, ministre,
Ja bih se kratko osvrnuo na član 21. (Izjašnjavanje nastavnika). Pročitaću cijeli član, malo je duži...
Premijer: Joooj, nećemo do zakosutra...
Poslanik: Dakle, član 21: "(1) Izjašnjavanje nastavnika o prikladnosti udžbenika i pripadajućih dopunskih nastavnih sredstava za upotrebu u nastavnom i odgojno obrazovnom procesu provodi se, u pravilu, svake četvrte godine i to u godini u kojoj se u skladu sa odredbama ovog zakona objavljuje ili mijenja Kantonalni spisak obaveznih udžbenika i pripadajućih dopunskih sredstava.
(2) Postupak izjašnjavanja započinje dostavom Kantonalnog spiska odobrenih udžbenika školama.
(3) Ministarstvo će objaviti Kantonalni spisak najkasnije do 15. januara godine u kojoj se u skladu sa ovim zakonom, objavljuje ili mijenja Kantonalni spisak obaveznih udžbenika i pripadajućih dopunskih nastavnih sredstava.
(4) Nastavnici su dužni obaviti izjašnjavanje najkasnije do 1. marta godine u kojoj se u skladu sa odredbama ovog zakona, objavljuje ili mijenja Kantonalni spisak obaveznih udžbenika i pripadajućih nastavnih sredstava.
(5) Prikladnim, za upotrebu u nastavnom i odgojno - obrazovnom procesu smatraju se oni udžbenici i pripadajuća dopunska nastavna sredstva za koje se u postupku izjašnjavanja izjasni najmanje 60% nastavnika.
(6) Izjašnjavanje nastavnika o prikladnosti udžbenika i pripadajućih dopunskih nastavnih sredstava Ministarstvo će objaviti na svojoj web stranici.
(7) U slučaju da se za udžbenik koji je u upotrebi, kao neprikladan, izjasni više od 40% nastavnika, u upotrebu se stavlja drugorangirani udžbenik iz člana 14. ovog zakona."
Imam više pitanja za ministra. Prvo, u članu 6 piše da se kantonalni spisak objavljuje 1. juna tekuće godine. To isto piše i u članu 11. Kakav je ovo spisak koji se objavljuje 15. januara?
Ministar: To je isti spisak, samo se objavljuje svake četvrte godine, u skladu sa ovim zakonom.
Poslanik: Kojim članom je to regulisano?
Premijer: Pa nećemo sad čitati cijeli Nacrt. Kolege, ovo je nacrt, ide u javnu raspravu, 60 dana, sve se ovo može promijeniti, prijedlog može biti skroz drugačiji od nacrta.
Poslanik: Priznajete da nacrt ne valja?
Premijer: To će pokazati javna rasprava.
Poslanik: Onda je cijela ova diskusija nepotrebna.
Premijer: Pa to ja stalno govorim. Nećemo ovako do prekosutra.
Poslanik: Molim ministra da odgovori u kojim odredbama je regulisan period objavljivanja kantonalnog spiska.
Ministar: U članu 11 (Rokovi u proceduri odobravanja udžbenika): "(1) Javni konkurs za pribavljanje rukopisa udžbenika, radnih udžbenika i drugih nastavnih sredstava za osnovne škole raspisuje se, u pravilu, svake četiri godine, te objavljuje na službenoj web-stranici Ministarstva i u najmanje jednom dnevnom listu, a nakon provedenog postupka izjašnjavanja nastavnika."
Poslanik: Tu se spominje konkurs, a ne spisak. Osim toga, u sljedećem članu piše da je konkurs otvoren stalno, cijele školske godine. Ja sam pitao za spisak. I, ako sam dobro razumio: spisak se objavi u junu, udžbenici se štampaju u septembru, koriste četiri godine, i tek onda se nastavnici izjašnjavaju da li valjaju ili ne valjaju?
Ministar: Ne, mogu već prve godine.
Poslanik: I ako zaključe da ne valja, povlači se udžbenik?
Ministar: Da.
Poslanik: Pa šta će vam onda svi oni recenzenti, superrecenzenti, stručni timovi, parafi, izjave... Zašto ne pustite nastavnike da odmah biraju? Stavite sve rukopise na internet, i neka nastavnici glasaju.
Ministar: Ih, nastavnici. Na njih se može uticati.
Poslanik: A na recenzente ne može? Hiljade nastavnika se može korumpirati, a tri recenzenta ne može?
Ušteda roditeljima, preko dječijih leđa
Poslaničko pitanje:
Mogu li ja samo kratko? U članu 3. (Osobine udžbenika) propisuje se da "(1) Udžbenik treba da se koncipira tako da se ne predviđa mogućnost za crtanje i pisanje, osim u udžbenicima stranih jezika gdje je to neophodno za savladavanje određenih nastavnih sadržaja." Zašto je crtanje i pisanje neophodno za učenje stranog jezika, a nije za učenje maternjeg?
Ministar: Intencija je da se udžbenici koriste više godina...
Poslanica: I da djeca ne rješavaju zadatke u udžbenicima, nego da sve prepisuju. U 21. vijeku.
Ministar: Neće prepisivati, rješavaće ih u vježbankama.
Poslanica: Dakle, roditelje ćete poštedjeti kupovine udžbenika svake godine, ali nećete kupovine vježbanki. A djeca će umjesto jedne knjige, na leđima nositi dvije. Pa će roditelji ono što uštede na polovnim udžbenicima moći uložiti u ispravljanje kičmi.
Ministar: Vježbanke su neobavezne.
Poslanica: Znači, djeca će prepisivati vježbe u sveske.
Ministar: Neće, ako će koristiti vježbanke.
Poslanica: Koje nisu obavezne?
Ministar: Tako je.
Poslanica: Pola djece u razredu će ih koristiti, a pola neće.
Ministar: Ako nastavnik odluči, koristiće ih svi.
Poslanica: Jer će onda postati obavezne?
Ministar: Neće. Ako roditelj ne želi da kupi vježbanku, ne mora.
Poslanica: Ali će onda njegovo dijete prepisivati, dok ostala neće?
Ministar: Roditelj najbolje zna šta je dobro za njegovo dijete.
Poslanica: Ali se kod obaveznog udžbenika ne pita?
Premijer: Ovo nikud ne vodi. Dao sam vam riječ za poslaničko pitanje, a ne za unakrsno ispitivanje. Ko se još javlja za diskusiju? Samo opozicija...
Dupli standard
Poslaničko pitanje:
Uvaženi skupe,
U vezi sa članom 8. (Udžbenik na jeziku i pismu nacionalne manjine, udžbenik za vjersku nastavu) stav (3) – "Ministar odobrava udžbenik za vjersku nastavu, na osnovu pozitivnog mišljenja nadležne vjerske zajednice, odnosno na osnovu ekspertnog mišljenja ukoliko je sproveden postupak ekspertize" – postavio bih pitanje: da li ovo znači da su vjerski udžbenici izuzeti iz procedure recenziranja i odobravanja koja važi za sve ostale?
Ministar: Nisu, njih recenziraju vjerske zajednice.
Poslanik: Zašto?
Premijer: Zato.
Za nestrpljive, i Zastupnike i zastupnice u Skupštini Kantona Sarajevo, cijeli stenjogram.