Godišnji odmor je završen. Počeli smo raditi – neko 16. 8. a neko 23. 8., u zavisnosti od toga hoćemo li jedan dio godišnjeg odmora koristiti u januaru 2022. godine. I to je različito od škole do škole, ali to nije tema.
I, dakle, svi smo na poslu, sređujemo ormare, seljakamo se iz učionice u učionicu, držimo popravne ispite, još dva odjeljenska vijeća, još jedno nastavničko vijeće, kolege čiste naše privatne i školske laptope i računare, imamo sastanke aktiva, vršimo pripreme za prijem prvačića, i to po dvije varijante: po dva razreda zajedno ili svaki pojedinačno, dakle dvije ili četiri priredbe... i čekamo famoznu odluku kako će krenuti nastava u školskoj 2021/2022. godini. Sve u svemu – nema previše zahtjevnog posla.
No, u utorak, 24. 8., pred kraj radnog vremena stiže iz Ministarstva odgoja i obrazovanja obavještenje o edukacijama, u kojem piše da nam je omogućeno prisustvo panelima sa odabranim aktuelnim temama... putem platforme WEBEX, počevši od srijede, 25. 8. Prvo – obavještenje dolazi samo dan unaprijed? Drugo – zašto WEBEX, ako svi imamo Zoom? Treće – aktuelne teme su u popodnevnim satima, u naše slobodno vrijeme?! Zašto ti panel nisu organizovani od 9 do 14 sati, kad smo svi na poslu i lijepo možemo iz zbornice/učionice, sa propisnim rastojanjem, na velikom ekranu pratiti i komentarisati ono što čujemo? Bar bismo znali da smo imali neku konkretnu edukaciju u radno vrijeme.
A sad malo o temama.
Srijeda, 16:00 – 17:00: Uloga školskog menadžmenta u kriznim situacijama
Svakom školskom menadžmentu u Kantonu Sarajevo treba dati Šestoaprilsku nagradu za virtuozna rješenja tokom pandemijske krize koja su proveli bez značajnije podrške vladajućih struktura.
Srijeda, 17:00 – 18:00: Digitalizacija nastavnog procesa
Ako neko do sada nije savladao digitalizaciju, može komotno da napusti radno mjesto prosvjetnog radnika. Ovo vrijedi za cijeli Balkan, jer sam u stalnoj komunikaciji i pratim rad kolegica iz regiona. U martu 2019. nisam znala ništa, apsolutno NIŠTA, ali danas mogu da održim 2-3 seminara (uživo, ne online, kako god) od 90 minuta o upotrebi različitih alata u izvođenju nastave.
Četvrtak, 14:00 – 15:00: Krizni planovi odgojno-obrazovnih ustanova u doba pandemije – zaštita zdravlja učenika i nastavnika, poboljšanje higijensko-epidemioloških mjera u odgojno-obrazovnim ustanovama
Super! To je potrebno jer – Ministarstvo je smanjilo količinu novca koji se izdvaja za materijalno-tehničke potrebe, a samim tim i za sredstva za higijenu. Ako određena škola zaradi nešto na ime rentanja prostora (sportska sala i slično), može da kupi još dodatnih sredstava. I da – gdje su nestale one famozne perive maske koje smo (prosvjetari) dobili u donacijama – dva komada po osobi, pa onda još jednu?
Četvrtak, 15:00 – 16:00: Ključni zdravstveni izazovi u doba pandemije
Vjerujem da ih ima, ali smatram da će se zdravstvene teškoće, mentalne i fizičke, pokazati tek u narednom periodu.
Ponedjeljak, 16:00 – 17:00: Prevencija neprihvatljivih oblika ponašanja i zaštita djece/učenika u doba pandemije
Činjenica je da su na nastavi i u školi bili famozni. Mislim da nema ni 2% ukora i smanjenja vladanja kojima su uzrok bili nestašluci, tuče ili nešto slično, naravno kada nisu imali fizičkog kontakta i nisu ni bili u školi. Ali online nasilje i maltretiranje drugih učenika i učenica u njihovim privatnim Viber grupama, slikanje i objavljivanje slika nastavnika i kolegica dok su na Meetu eskaliralo je i smatram da se ne zna ni 10 % svega što događalo.
Ponedjeljak, 17:00 – 18:00: Zaštita i unaprjeđenje mentalnog zdravlja djece/učenika i nastavnika
Ozbiljna tema. Smatram da smo od maja svi bili na rubu i da su trebali nadljudski napori da se nastavna 2020/2021. privede kraju. Laptop sam nakon posljednje sjednice u junu ostavila u ormar i nisam ga pogledala do prekjučer, i nisam jedina. Zgadio mi se. Zar to ne spada u domen mentalnog zdravlja?
Nisam se uspjela prijaviti ni na jedan seminar – ne znam je li do interneta ili do platforme koja je korištena... Ni kolege ne hvale ponuđene sadržaje – ne znam je li to jer im se ne sviđaju ili ih nisu pratili. A trebalo je tako malo, samo malo bolja organizacija.