Prema podacima koje Sweeney iznosi, univerzitetski sektor je u januaru ove godine u ovoj državi ostvarivao doprinos od 73 milijarde funti godišnje, što je značilo 757 hiljada radnih mjesta (2,7 % ukupnog tržišta rada) i 10,7 milijardi funti doprinosa od izvoza. Stopa nezaposlenosti univerzitetski obrazovanog kadra bila je za 50 % manja nego onog koji nema univerzitetsko obrazovanje, a plaće za 43 % veće.
Vlada Ujedinjenog Kraljevstva obećala je da će studenti/ce iz EU moći slobodno nastaviti školovanje na univerzitetima ove države, ali nije jasno šta će se desiti nakon što ona istupi iz EU, jer sve ovisi o rezultatima pregovora koji još nisu počeli. Za sada postoje podaci prema kojima Cambridge univerzitet bilježi pad od 17 % kada su u pitanju aplikacije studenata i studentica iz EU za 2017. godinu, dok isti univerzitet u budućnosti računa da će taj broj biti smanjen za dvije trećine.
Projekat Erasmus+, u periodu od 2014. do 2016. godine, obuhvatio je 86 585 osoba i 2775 projekata u vrijednosti od 354 miliona eura. Smatra se da će prekidanje ovog projekta značiti značajnu redukciju u smislu broja predavača/ica i studenata/ica u Ujedinjenom Kraljevstvu.
Slična situacija očekuje se i na polju istraživačkog rada: projekat Horizon 2020 koji sponzorira Evropska komisija i čije finansiranje košta 80 milijardi eura, za sada je još uvijek dostupan u UK-u, međutim, kada vlada ove države prestane finansijski doprinositi istom, što će se desiti na dan kada istupi iz EU, budućnost projekta je neizvjesna. Do sada su istraživači/ce iz Ujedinjenog Kraljevstva dobivali daleko najviše sredstava u poređenju sa bilo kojom državom članicom Evropskog istraživačkog vijeća.
Trenutno je na univerzitetima 14 posto predavača i predavačica iz zemalja Evropske ekonomske zone (EU, Norveška, Island i Lihtenštajn), uz 10 % onih iz drugih zemalja. U anketi koja je objavljena 9. januara, 42 % zaposlenih u institucijama UK-a, navelo je kako razmišlja o odlasku.
Jasno je da je situacija jako komplicirana za akademski sektor, bojazan od gubitka fondova i dodatnih komplikacija u birokratskom smislu već dostiže nivo panike. Međutim, morat ćemo sačekati da vidimo pravi utjecaj Brexita na ovaj sektor. Mnogi smatraju da se univerzitetski sektor u Ujedinjenom Kraljevstvu sada mora okrenuti suradnji na transinstitucionalnom nivou, kao i jačanju veza sa industrijskim sektorom.
Tekst u cijelosti, na engleskom, možete pročitati ovdje.
Prevela: Merima Dervišić