Dekan Stomatološkog fakulteta prof.dr.sci. Muhamed Ajanović Školegijumu je ustupio komentar Fakulteta koji će, kao prilog javnoj raspravi, biti upućen Vladi KS, Ministarstvu zdravstva i Skupštini KS. Ustupljen nam je i Elaborat o genezi statusnih promjena Fakulteta. Dekan je objasnio da ZZO KS, usvajanjem finansijskog izvještaja i davanjem saglasnosti za finansijski plan Fakulteta, aktivno participira u radu Stomatološkog fakulteta.
Sve je jasno precizirano, 103 radnika su primljena po osnovu saglasnosti ZZO KS i oni izdvajaju sredstva za plate tih radnika. Nisu rekli da će prestati sa finansiranjem, rekli su da će promijeniti način finansiranja, odnosno da će finansirati tačno određene projekte.
Kako je dekan objasnio, sve ono što Osnivač delegira Fakultet mora i da ispoštuje. Iz našeg razgovora nisam mogla zaključiti da su ti projekti unaprijed definisani.
Ako se Nacrt reforme sprovede u djelo biću prisiljen da se postavim isključivo kao menadžer vođen ekonomski opravdanim razlozima, oslobođen emocija. Mi kao odgovorna ustanova nećemo posezati da radimo demonstracije i štrajkove nego ćemo se ponašati ekonomično. To znači da ćemo štititi interese Stomatološkog fakulteta. Ta 103 radnika neće biti teret Stomatološkog fakulteta nego teret Vlade.
Dekan je objasnio da radnici znaju da ih oni ne žele otpustiti; znaju da imaju dobre uslove da zaposle i taj višak kadra koji se pominje, jer zgrada Stomatološkog fakulteta u drugoj smjeni može da zaposli i nove radnike. Pored toga, mogu se formirati i centri za urgentnu stomatologiju, odnosno treća smjena i dvadesetčetverosatna usluga.
Nejasno je kakvi su planovi da se zaposli sav taj kadar od 150 timova koji mogu da budu višak, stotinu iz domova zdravlja i naših oko pedeset. Nejasno je šta bismo trebali uraditi sa svom opremom koju imamo za klinike, prostorom i sl. Nejasno je kako će stomatološke usluge biti dostupne djeci i đacima, odnosno svima koji imaju zdravstveno osiguranje i kako će se one fakturisati Zavodu, jer pacijenti imaju osiguranje sukladno zakonu o Federalnom zakonu o pravima pacijenata i imaju pravo da izaberu gdje žele da se liječe. Ako mi imamo oko 130.000 kartona, ako smo mi izbor 130.000 građana ovog Kantona, kako neko može reći da ti ljudi više ne mogu da koriste taj svoj izbor.
Prof. dr. Ajanović je objasnio da se ne može nekome zabraniti da pravo koje mu proizlazi iz zdravstvenog osiguranja ostvaruje onako kako je propisano zakonom. Smatra da je osnovni motiv priče o Stomatološkom fakultetu zapravo suficit koji su ostvarili prošle godine.
Najlakši način da se ta sredstva „isisaju“ jeste da se ukine finansiranje, a da mi iz suficita finansiramo radnike. Ali, taj suficit nije konstantan. Stomatološki fakultet je bio na granici opstojnosti u pogledu opreme, jer ona nije bila zastarila nego prezastarila, i naravno zgrada je bila neuslovna. Od ostvarenog suficita odlučili smo da nabavimo kompletnu novu opremu i da izvršimo rekonstrukciju prvo eksterijera a kasnije i enterijera zgrade koja je stara oko 50 godina. Mi kao menadžment moramo stvoriti bolje uslove za naše studente. Ovakva ustanova ne postoji u državi, gdje pacijent može da dobije kompletnu visokosofisticiranu specijalističku uslugu na jednom mjestu.
U momentu posjete Stomatološkom fakultetu na zgradi su se aktivno odvijali radovi na fasadi, na kojoj su se bijelili novi PVC prozori.
Dekan je kao predsjednik Stomatološke komore KS dobio poziv da napiše prigovor na Odluku Skupštine KS. Stomatološki fakultet, kao sporni segment date primjedbe, nije dobio nikakav poziv za javnu raspravu.
Tražio sam da sve klinike iznesu svoje komentare i u narednoj sedmici ćemo im se pismeno obratiti, kao neki memorandum Fakulteta i Komore. Teško je predvidjeti kako će reagovati na naš prigovor, teško je zamisliti da ćemo uopšte dobiti odgovor.
Doc. dr. Selma Jakupović je objasnila da su u Elaboratu koji nam je ustupljen svi glavni akti, od osnivanja Fakulteta. Na 244. i 265. stranici su registracije iz 1991. i 2003. godine.
Stomatološki fakultet je 1991. godine bio registrovan za naučno-nastavnu, naučno-istraživačku i zdravstvenu djelatnost, a nosio je naziv JU Stomatološki fakultet s klinikama. Poslijeratna registracija Stomatološkog fakulteta u Sarajevu je formulisana na sljedeći način: 'Djelatnost Fakulteta obuhvata organizovanje i provođenje nastavnog i naučno-istraživačkog rada i edukativnog zdravstvenog rada u oblasti opšte i kliničke stomatologije, kroz pružanje zdravstvene stomatološke zaštite primarnog, sekundarnog i tercijarnog nivoa.' Objašnjeno je da fakultet organizuje i provodi dodiplomski studij, postdiplomske studije, sticanje naučnog stepena doktora iz oblasti stomatoloških nauka, naučno-istraživački rad, edukativno zdravstvo tj. pružanje stomatološke zdravstvene zaštite svih nivoa,izdavačku djelatnost, bibliotečku djelatnost i pružanje usluga uz naknadu u okviru oblasti djelatnosti Fakulteta.
Danas su, kako navodi dr. Selma, sporni termini, edukativno zdravstvo i edukativni zdravstveni rad.
2003. godine se mijenjao Zakon o zdravstvenoj zaštiti koji ne poznaje kliniku kao samostalnu jedinicu, nego polikliniku, dnevnu bolnicu, univerzitetsku bolnicu itd. Ne poznaje se ni termin 'edukativni zdravstveni rad', što se nama sve vrijeme provlačilo kroz poslijeratnu registraciju.
Zanimljivo je da ni danas niko ne zna da im kaže šta konkretno treba da poduzmu, koje akte treba preurediti i kako, odnosno šta trebaju poduzeti da bi to pitanje neriješenog statusa bilo promijenjeno.
Ponovo pišemo zahtjev u kojem bi prilagodili tj. uskladili naše akte sa postojećim zakonom koje ćemo poslati Vladi, ali to je već treći put da radimo istu stvar. Odgovor nikad nismo dobili.
Imaju i dva kreveta, odnosno ležajne kapacitete za djecu za zahvate koji se rade u opštoj anesteziji, s tim da djeca budu otpuštena nakon odmora, odnosno nakon nekog vremena.
Na Stomatološkom fakultetu se rade zahvati u opštoj anesteziji djeci sa poteškoćama u razvoju, i tim ljekara koji obavlja ove zahvate su upravo zaposlenici naših klinika, tj. naši ljekari specijalisti i sestre. Fakultet iz vlastitih sredstava finansira rad ove jedinice.
O značaju Stomatološkog fakulteta sa klinikama u smislu edukacije specijalizanata doc.dr. Selma kaže: Ono što je jako važno naglasiti jeste to da je Stomatološki fakultet jedina ustanova u državi u kojoj se educiraju specijalizanti. Ako se na bilo koji način ugrozi rad klinika to znači da će se ugroziti i mogućnost edukacije ljekara specijalista. S druge strane, dovođenje statusa klinika u pitanje, ugroziće i nastavni proces jer se i naši studenti educiraju pomoću pacijenata koji dolaze na kliniku. Klinike su baza na kojoj su educiraju naši studenti. Našu edukativnu djelatnost moraju da prate klinike, jer jedno bez drugog ne može da funkcioniše.
U Plavoj knjizi, koja se nalazi na stranicama Ministarstva zdravstva, definisane su sve usluge koje nudi Stomatološki fakultet. U pitanju je veliki broj usluga, na stotine njih.
Stomatološki fakultet sa klinikama trenutno brine o zdravlju oko 130 hiljada ljudi, i u toku jedne godine pruži negdje preko 400.000 stomatoloških usluga na primarnom, sekundarnom i tercijarnom nivou. U stomatologiji su nivoi zdravstvene zaštite jako povezani i te usluge je jako teško razgraničiti. Ne može se od nekoga tražiti da pruža usluge samo na sekundarnom ili samo na tercijarnom nivou, to u stomatologiji nije moguće.
Zavodu šalju godišnje i mjesečne izvještaje u kojima tačno piše koliko kojih usluga je pruženo.
Ugovor koji imamo sa ZZO pokazuje da oni nama daju novac za plate radnika koji su i zaposleni uz saglasnost ZZO. Na osnovu toga mi njima šaljemo godišnje izvještaje u kojem ZZO izvještavamo o uslugama koje su pružene na Stomatološkom fakultetu. Riječ je o velikom broju pacijenata koji se liječi na našem fakultetu jer je to njihov izbor, a pacijent ima pravo da bira ljekara kod kojeg će se liječiti.
Postavlja se stoga pitanje, a s obzirom i na tekstove koje smo objavili proteklih dana, da li je u središtu ove reforme uopšte pacijent, onaj zbog kojeg zdravstvo i postoji?
Podsjetite se šta smo pisali i prethodnih dana o reformi: