Pretposljednjeg dana 2012. godine, svijet se oprostio od Rite Levi-Montalcini, entuzijastične i uspješne talijanske neurologinje kojoj je dodijeljena Nobelova nagrada za otkriće faktora rasta živaca. Talijanska umjetnica Francesca Mantuano je tog istog dana napravila digitalni portret ove bitne naučnice.
Rita Levi-Montalcini je umrla u 103. godini mladosti, i sve ukazuje na to da je svaku od tih godina živjela na najbolji mogući način. Rita i njena sestra blizanka, Paola, rođene su 1909. godine, a njena rana karijera bila je uvjetovana događanjima u Drugom svjetskom ratu. U vremenu skrivanja, proučavala je embrione pilića, a nakon toga se preselila u SAD, gdje je provela tri decenije na Univerzitetu Washington u Saint Louisu. U tom je periodu istraživala misteriozni protein koji je zaslužan za rast i hranjenje živaca. Kasnije se vratila u domovinu, najprije privremeno, a poslije i zastalno. Nikada nije prestala raditi na stvarima koje su joj bile bitne: cijeli se život zalagala za mjesto žena u nauci, dok je u isto vrijeme vrijedno radila u talijanskom Senatu. "Uvijek sam joj se divila zbog njenog rada i doprinosa nauci”, dodaje Francesca Mantuano, "ali i zbog njene ličnosti i važnosti koju je imala za cijelo talijansko društvo. Željela sam joj odati počast jer mislim da je izrazito bitno promovirati ovakve ličnosti — posebno danas, kada cjelokupna situacija u Italiji, socijalna, politička i kulturna, nije toliko pozitivna niti napredna."
Francesca Mantuano se bavila različitim medijima, ali je njena najveća ljubav strip. Školovala se kao dizajnerica stripova, crtanih i animiranih filmova, a uskoro završava i edukaciju za web-dizajn na Novom institutu za dizajn u Peruđi. Jako je ponosna na dostignuća Rite Levi-Montalcini i nada se da će ova ilustracija njene sunarodnjakinje služiti kao inspiracija: "Moramo imati na umu da mi, kao nacija i narod, možemo mnogo toga učiniti kako bismo obogatili svoje i živote drugih."
Napomena:
Maia Weinstock je naučnica, umjetnica, urednica različitih medijskih projekata kojima zagovara podršku djevojčica i žena u područjima nauke, tehnologije, politike i sporta. Radi to iz uvjerenja da bi nestereotipno prikazivanje žena u popularnoj kulturi moglo doprinijeti većoj vidljivosti žena koje su se već dokazale u poljima nauke, tehnologije, inžinjerstva i matematike.
Na izložbi 'Women-in-STEM' u galeriji Art.Science, u Austinu (Teksas) Maia je predstavila izbor umjetničkih djela kojima su tema istaknute naučnice i njihov doprinos nauci. Izložbu je pratio foto-esej Istaknute naučnice predstavljene kroz likovnu umjetnost na web-portalu Scientific American u kojem je objasnila zašto je tako važno predstavljati žene u pozitivnom svjetlu putem vizuelnih medija:
Danas se, kao dijelom velikih promjena, razmišlja o promjeni akronima iz STEM (engl. science, technology, engineering and math) u STEAM, (engl. science, technology, engineering, art and math) kako bi se ukazalo na to da su umjetnost i dizajn uvijek bili sastavnim dijelom nauke i tehnologije. U posljednjih nekoliko godina mnogo je lakše pronaći i kupiti djela koja imaju veze sa naukom ili matematikom, zbog rasta online umjetničkih zajednica i tržišta koje one nude. Iako još uvijek preovladavaju muškarci u prikazu nauke i naučnika, možemo vidjeti kako se sve veći broj umjetničkih djela zasniva na ženama inovatorkama i stvarateljicama.
Ovo je jedna od priča iz tog eseja.
Slika: © Francesca Mantuano. Used by permission. Source.
Prevela Merima Dervišić