Kad se hrana ne baca
U američkoj državi Indiana škole testiraju novi program pomoći u ishrani, prema kojem djeci čije porodice nisu u stanju obezbijediti redovne obroke daju ostatke hrane što bi inače završili u smeću.
Ovaj program provode uz pomoć organizacije Cultivate – ona se bavi sakupljanjem ostataka hrane i njenim razvrstavanjem u obroke. Ti obroci sadrže proteine, povrće i ugljikohidrate. Ljudi iz organizacije u školske kuhinje dolaze ponedjeljkom, srijedom i petkom i sakupljaju skuhanu hranu koja nije poslužena. Na isti način sakupljaju hranu od lokalnih firmi koje se bave cateringom, ali i od kasina i drugih organizacija, kao što je sportski odjel univerziteta Notre Dame ili bejzbol klub South Bend Cubs. U posljednjih sedam mjeseci spasili su 25 tona hrane koja bi, da nije njih, otišla u smeće.
U pilot-programu učestvuje i osnovna škola Woodland u Elkhartu – ona je u stanju čak dvadeset đaka poslati kući petkom s ruksakom u kojem se nalazi osam smrznutih gotovih obroka. Nadaju se da će ovaj program usvojiti i ostale škole u njihovom distriktu.
Humanitarni frižideri u školama
Fondacija REAch2 vodi preko 60 osnovnih škola u Engleskoj i objavila je kako planira u svakoj od njih postaviti frižider sa namirnicama, namijenjen porodicama koje imaju poteškoća s kupovinom hrane. Aparate im je donirao proizvođač frižidera, a u njih će se odlagati hrana koja nije poslužena tokom školskih obroka, kao i ona kojoj se bliži istek roka trajanja, poput voća, sira, jaja, povrća i jogurta.
Frižideri će biti postavljeni na diskretna mjesta kako bi se izbjeglo stigmatiziranje porodica. Direktori škola ističu kako mnoge porodice jedva sastavljaju kraj s krajem i kako ishrana djece često trpi zbog velikih troškova života. Nastavnice smatraju da mnoga djeca nisu u stanju koncentrirati se na nastavi upravo zbog loše ishrane. Nadaju se da će ova inicijativa pomoći mnogim porodicama.
Izvor: BBC: Primary schools give free food to hungry families