Za Sanski Most se kaže da je grad na devet rijeka. Slogan je to kojim se potenciraju prirodne ljepote ovog kraja, kojeg karakteriše bogatstvo vodenim tokovima. U maju ove godine, nakon dugog kišnog perioda, vodostaji su počeli obarati svoje visinske rekorde, pa su sanske rijeke umjesto svoje ljepote pokazale rušilačku moć. Uz nepripremljenost lokalne zajednice da efikasno djeluje u uslovima ekstremne prirodne nepogode, štete su bile neizbježne.
Vodostaj rijeke Sane u Sanskom Mostu je 16. maja prešao kritičnu tačku od 380 cm i dosegao svoj istorijski maksimum od 517 cm. Voda se izlila iz svog korita poplavivši kompletnu desnu obalu grada i dijelove grada na lijevoj obali. Poplavom su direktno pogođene zgrade Prve sanske osnovne škole u Banjalučkoj ulici i Osnovne škole Hasan Kikić u Ključkoj ulici.
Prva sanska osnovna škola
Zgrada Prve sanske osnovne škole u Banjalučkoj ulici izgrađena je 1979. godine, a djelimično je renovirana 1997. godine. Do 16. maja ove godine, škola nije nikad bila u opasnosti od plavljenja, tako da je poplava za upravu, radnike i učenike ove škole bila veliko iznenađenje i šok. Vodeni talas visine 60 cm ušao je u prizemlje škole, fiskulturnu salu i prateće objekte. Vreće sa pijeskom postavljene na ulazima nisu bile dovoljna zaštita. Dan nakon poplave, radnici škole su krenuli u akciju čišćenja, ali je voda u zgradi ležala tri dana i nanijela joj velike štete. Fiskulturna sala površine 200 m2 ostala je bez poda, a i donji dijelovi zidova će trebati popravak, jer iz njih izbijaju fleke buđi. Prema prvim procjenama, samo za obnovu sale biće potrebno oko 50 000 KM. U kotlovnici je bila poplavljena i peć za centralno grijanje, koja se još uvijek isušuje i još nije testirana da se utvrdi da li je u ispravnom stanju. Inače, kupljena je nedavno i koštala 24 000 KM. Sve prostorije u prizemlju bile su poplavljene, ali se i nakon mjesec dana od povlačenja vode vide posljedice. Poseban problem predstavlja to što su zidovi oblijepljeni zidnim tapetama, čiji su donji dijelovi uništeni, tako da nije moguće sanirati samo ono što je poplavljeno. U prizemlju zgrade bila je smještena i Osnovna muzička škola u kojoj su, pored podova i zidova, stradala i dva klavira. U biblioteci su poplavljene dvije najniže police sa naslovima školske lektire, a u informatičkom kabinetu voda je uništila 17 računara. U prizemlju zgrade treba promijeniti 50 vrata, koje je voda deformisala. Prema procjeni Asmira Karabega, direktora škole, za obnovu prizemlja trebaće oko 230 000 KM, a direktor izražava i svoju sumnju da će uz postojeći sistem javnih nabavki biti moguće izvršiti obnovu škole do početka nove školske godine. Prema preporuci Kantonalnog ministarstva obrazovanja prikupljena je sva potrebna dokumentacija i zahtjev za sredstvima za obnovu škole upućen je Federalnom ministarstvu obrazovanja. Uprava škole ne čeka skrštenih ruku, već je uz pomoć drugih donatora krenula u proces sanacije. Tako je humanitarna organizacija evangelističke crkve Dorkas donirala materijal za rekonstrukciju jedne učionice. Lokalna poslovnica firme DM organizovala je humanitarnu akciju u kojoj je prikupljeno oko 4000 KM, koje će biti upotrebljene za nabavku građevinskog materijala, dok su sanske građevinske firme ponudile besplatnu ugradnju tog materijala.
Osnovna škola Hasan Kikić
Iako se zgrada škole nalazi u Ključkoj ulici, na oko 100 m zračne linije od rijeke Sane, od 1958. godine kad je izgrađena, nije zabilježeno njeno plavljenje. Za vrijeme velikih vodostaja rijeke Sane, podzemne vode su izbijale u školskom voćnjaku i na obližnjim zelenim površinama, a ove godine je vodeni plavni talas prvi put ušao i u školske prostorije. Ukupno je poplavljeno 1166 m2 površine, a najveće štete su pretrpjele fiskulturna sala, kotlovnica i biblioteka. Samo za obnovu poda fiskulturne sale biće potrebno 20 000 KM. Radnici škole su nakon poplave krenuli u akciju čišćenja, tako da je sav parket i namještaj od iverice izbačen iz zgrade. Na nekim zidovima su bile postavljene ploče od iverice, koje je potrebno skinuti kako bi se sanirale vlaga i buđ sa zidova. U poplavljenim prostorijama neće biti nastave do njihove potpune sanacije, jer je briga za zdravlje djece na prvom mjestu. Uprava škole je svu dokumentaciju proslijedila Federalnom ministarstvu, postupajući prema propisanim procedurama. Sami radnici saniraju ono što je moguće odraditi vlastitim radom, svjesni da ih čeka radno ljeto i neizvjesnost da li će u novu školsku godinu ući sa renoviranim prizemljima, ili će nastavu morati organizovati samo na gornjem spratu škole.
(Fotografije OŠ Hasan Kikić snimljene neposredno nakon poplava dostavila je uprava ove škole.)