Na Skupštini Kantona Sarajevo od 26. 10. 2016. godine, s 25 glasova ZA, jednim protiv i tri suzdržana glasa, podržan je Nacrt odluke o usvajanju plana restruktuiranja zdravstvene djelatnosti i reorganizacije zdravstvenih ustanova u KS. To znači da će se nakon 30 dana, koliko je predviđeno za javnu raspravu, u Skupštini glasati za konačnu odluku o provedbi reforme.
Ministrica Zilha Ademaj objasnila je da se reformom vrši pripajanje školske populacije, djece od 6 do 14 godina, timovima porodične medicine.
Uspostava projekta porodične medicine prvobitno je i zamišljala da ova populacija bude zbrinjavana u okviru timova porodične medicine, ali su se tada pobunile pedijatrijske službe smatrajući da porodična medicina nije u stanju tretirati tu populaciju. Mi smo ovdje obavili jako puno konsultacija i s ljekarima iz porodične medicine, sa željom da ne ostavimo ovu populaciju zdravstveno nezbrinutu, i dobili smo uvjeravanje da su timovi porodične medicine za to educirani i da to mogu uraditi.
Ministrica je navela da je Zavod za zdravstvenu zaštitu studenata u sličnoj situaciji kao i Zavod za zaštitu uposlenika MUP-a, koji se također planira potpuno reorganizirati, jer pružaju specifičnu zdravstvenu zaštitu tačno određenoj ciljanoj populaciji.
I pored činjenice da oni traže mnogo opravdanja kako treba da budu posebna ustanova koja će tretirati samo studente kao populacionu skupinu, mi smo mišljenja da to ni do sada nikada nije trebalo organizirati kao posebnu ustanovu, naprotiv studenti su možda jedna od najzdravijih populacija od svih građana i svih stanovnika i ne vidimo nikakvu potrebu da se oni izoliraju i da budu zasebno tretirani.
Status Stomatološkog fakulteta, prema izlaganju ministrice Ademaj, trenutno nije razriješen.
Stomatološki fakultet od 2003. godine nosi naziv iz neke registracije Stomatološki fakultet s klinikama. Međutim, oni ne mogu nositi naziv s klinikama jer klinike nisu tako registrirane. Za obavljanje kliničke djelatnosti potrebno da imaju i hospitalne kapacitete s ležećim krevetima, što oni naravno nemaju. (...) Jednim aktom, ja čak ne znam ni ko je taj akt donio, je li skupština ili, neko ga je donio, kojim je određeno da se Stomatološki fakultet finansira dijelom iz budžeta sredstava iz obrazovanja, a dijelom iz sredstava obaveznog zdravstvenog osiguranja i to u omjeru 50:50.
Od 2017. godine prijedlog reforme zdravstva predviđa ukidanje dosadašnjeg načina finansiranja Stomatološkog fakulteta od strane ZZO (u pitanju su značajna sredstva od 3,5 do 4 miliona konvertibilnih maraka na godišnjem nivou). Finansiranje se neće u potpunosti obustaviti nego će ZZO finansirati samo tačno određene programe, čiji sadržaj je ostao nepoznat, jer:
Nikad nije jasno definirano koje će to usluge pružati Stomatološki fakultet ni u kojem obimu.
Najavljena je privatizacija stomatološkog sektora, u obliku koji je još uvijek nepoznat, uz sljedeće obrazloženje ministrice Ademaj:
Sami znamo da najveći broj građana stomatološku zaštitu traži u privatnom sektoru, tako da je nama ovaj kapacitet u potpunosti neiskorišten.
Najdrastičnije promjene su najavljene za određene zavode i domove zdravlja u Kantonu Sarajevo. Kako izgleda kompletan plan rekonstrukcije i reorganizacije u skraćenoj verziji možete pogledati na ovom linku.
Javna rasprava
Sve nejasnoće u vezi s usvojenim planom reforme zdravstva trebale bi biti razjašnjene na javnoj raspravi, koja je opet neodređeno najavljena. Nigdje nije navedeno u kojem tačno vremenskom periodu se rasprava provodi. Rubrika Javne rasprave na web stranci Ministarstva zdravlja je prazna. Rubrika Javne rasprave na web stranici Skupštine KS, na koju me uputila pomoćnica ministrice dr. Alma Kadić uz objašnjenje da ću tu pronaći sve potrebne informacije i obrazac koji će me usmjeriti kako da učestvujemo (a da su oni poslali pozive svim važnim zdravstvenim institucijama da iznesu svoj komentar na prijedlog reforme), sadrži sljedeće dokumente:
http://mz.ks.gov.ba/aktuelno/javne_rasprave
http://skupstina.ks.gov.ba/nacrt-odluke-o-usvajanju-plana-restruktuiranja-zdravstvene-djelatnosti-i-reorganizacije-zdravstvenih
- Nacrt Odluke od 53 stranice, koji predstavlja opis Odluke, objašnjava da će se javna rasprava održati u kantonalnim organima, jedinicama lokalne samouprave, naučnim i stručnim ustanovama i trajaće 30 dana; da se sve primjedbe, prijedlozi i sugestije zastupnika i mišljenja radnih tijela Skupštine dostavljaju Vladi KS koja organizira i provodi javnu raspravu; da je Vlada KS nakon provedene javne rasprave dužna da podnese izvještaj Skupštini o rezultatima javne rasprave koji sadrži primjedbe, prijedloge i mišljenja, te obrazloženje razloga zbog kojih pojedine primjedbe, prijedlozi i mišljenja nisu prihvaćeni.
- Mišljenje Ministarstva finansija KS da provođenje predložene Odluke nema i neće rezultirati fisikalnim, tako piše, učinkom na Budžet KS. S obzirom na to da nisu potrebna dodatna sredstva iz Budžeta, Ministarstvo nema primjedbi. Obrazac izjava o fiskalnoj procjeni koji za realizaciju Plana predviđa uštedu od cca 5.000.000,00 KM. Odluka o dopuni materijala od strane Ministarstva zdravstva KS vezana za iste dokumente.
- Zaključak Vlade KS da se utvrđuje prijedlog Odluke
Javna rasprava = slanje komentara na adresu Vlade KS
Kontaktirala sam pomoćnicu sekretara Skupštine i zamolila za malo više detalja o načinu provođenja javne rasprave. Pomoćnica sekretara Skupštine Almira Kulovac Šetkić mi je objasnila sljedeće:
Na web stranici Skupštine možete naći zaključak Skupštine o utvrđivanju Nacrta odluke, te sam tekst nacrta. Ukoliko imate primjedbi, prijedloga ili sugestija u vezi Nacrta odluke, pismeno ih dostavljate Ministarstvu zdravstva. Da li će Ministarstvo organizovati i usmenu javnu raspravu, to vam moraju oni odgovoriti.
Ponovo sam se obratila pomoćnici ministrice dr. Almi Kadić sa željom da zakažemo susret sa ministricom Zilhom Ademaj, uz objašnjenje da bi zbog eventualnih potpitanja i potrebe za uvidom u određene dokumente možda bilo najjednostavnije da to bude uživo, ili da nam na neki drugi način omoguće da dođemo do željenih odgovora i podataka. Pomoćnica ministrice dr. Alma Kadić na sljedeći način ignoriše moj upit:
Vezano za javnu raspravu o Planu rekonstrukcije i reorganizacije zdravstvenih ustanova u KS, svoje primjedbe, prijedloge i sugestije možete uputiti Skupštini, odnosno na adresu Vlade Kantona Sarajevo, ili ovog ministarstva. Ugodan dan Vam želim.
Studentska tribina
Javnu tribinu o zdravstvenoj reformi u KS, koja ima za plan rekonstrukciju zdravstvene djelatnosti i reorganizaciju zdravstvenih ustanova u KS, u Zavodu za zdravstvenu zaštitu studenata Univerziteta u Sarajevu 21. novembra ove godine organizovala je Studentska asocijacija Filozofskog fakulteta – STAFF; jer na svom fakultetu nisu dobili odobrenje dekana za održavanje tribine, kako je objasnila moderatorica tribine studentkinja Hana Sokolović. Poziv za učešće su uputili svim zainteresovanim građanima i studentima putem eventa na Fejsbuku, a poseban poziv proslijedili su ministrici Zilhi Ademaj, premijeru KS Elmedinu Konakoviću, direktorici Zavoda za zdravstvenu zaštitu studenata Žani Pozderac, kolegama sa Stomatološkog fakulteta, predstavnicima SUPS-a... Ministrica i premijer KS nisu se odazvali pozivu.
Najavljujemo:
Sutra
Značajne poruke sa studentske tribine prim. dr. Bakira Nakaša, dr. sci. med. Žane Pozderac, direktorice Zavoda za zdravstvenu zaštitu studenata KS, studentkinje psihologije i moderatorice tribine Hane Sokolović, predstavnika Naše Stranke i stomatologinje.
Srijeda
Šta su na tribini rekli predstavnik SPUS-a Haris Zahiragić, doktorica političkih nauka i delegatkinja društveno-političke organizacije Jedan grad jedna borba Svjetlana Nedimović i predstavnik studenata Filozofskog fakulteta student Suad Beganović.
Četvrtak
Dekan Stomatološkog fakulteta prof. dr. sci. Muhamed Ajanović i doc. dr. Selma Jakupović šalju svoju poruku.
Petak
Iskustva i stavovi roditelja. Intervju s dr. Aišom Smailbegović-Hadžihalilović. Posjeta školegijumca Anesa Osmića DZ na Grbavici.