29.08.2014.
Ministarstvo prosvjete i kulture Republike Srpske na svojoj web stranici objavilo je izvještaj o štetama koje su majske poplave pričinile na objektima osnovnih i srednjih škola i predškolskih ustanova u ovom entitetu. Izvještaj sadrži detaljan opis šteta i procjenu radova koje je potrebno izvršiti pri njihovoj sanaciji.
OŠ Branko Ćopić, područna škola Gomjenica
Prema procjeni stručne komisije, vrijednost radova na obnovi ove škole iznosi 48.214,26 KM. Obnova je započela, a sredstva za izvođenje građevinskih radova osigurao je UNDP. Uprava još uvijek traži sredstva u visini od 15.000 KM za postavljanje centralnog grijanja. Za sada je prizemlje zgrade detaljno očišćeno, a sa zidova je obijena sva unutrašnja fasada koja je bila natopljena vodom. Prozori su uglavnom širom otvoreni kako bi se prostorije dodatno isušivale. Postavljena su nova, aluminijska ulazna vrata, nad kojima stoji natpis da objekat ima noćnog čuvara, što bi trebalo demotivisati potencijalne lopove. Obnova objekta će trajati još jedan period, tako da za vrijeme izvođenja radova u školi neće biti nastave. Za učenike sa područja Gomjenice nastava će biti organizovana u centralnoj školi u Prijedoru, uz obezbijeđen prijevoz.
OŠ Dositej Obradović, područna škola Tukovi
Iako smo od direktora Stevice Đogazovića u prvoj posjeti dobili uvjeravanja da će objekat područne škole u Tukovima biti brzo saniran i da nema potrebe za medijskim praćenjem tog posla, situacija na terenu pokazuje da i nije bilo obnoviteljskog rada nakon prvobitnog čišćenja. Šteta na objektu je procijenjena na 23.000 KM, ali se još čeka na obnovu. Na zidovima učionica vidljive su crne fleke od vlage, a ni okolina ne izgleda spremnom da primi učenike sa prvim septembarskim zvonom.
Maj-juni 2014.
Škole kao da ne postoje, štete ogromne
U majskim poplavama u opštini Prijedor pod vodom su se našle zgrade područnih škola u naseljima Gomjenica i Tukovi. Kako su objekti do daljnjeg neuslovni za odvijanje nastave, za đake je organizovan prevoz do centralnih škola, u kojima su pohađali redovnu nastavu do kraja školske godine. Da li će školsko zvono zazvoniti prvog ponedjeljka u septembru u ovim školama, ostaje da se vidi. Nadležno Ministarstvo prosvjete i kulture Republike Srpske je dopisom obavijestilo direktore škola da sve inicijative donatora za obnovu objekata moraju biti odobrene i koordinirane od strane Ministarstva. Ministarstvo će na svojoj web stranici objaviti registar u poplavama oštećenih škola sa svim detaljima, kako bi potencijalni donatori imali uvid u stanje u cijeloj Republici Srpskoj. Do momenta objave ovog teksta taj registar se nije pojavio na zvaničnoj stranici Ministarstva.
Djeca iz prijedorskog vrtića Radost brža su od svih ministarstava: organizovali su prodajnu izložbu svojih radova, a prihod od 2800 KM, podijeljen je ovim dvjema školama.
OŠ Branko Ćopić, Područna škola Gomjenica
Zgradi područne škole u Gomjenici nije pomoglo ni izdignuto prizemlje pred rekordnim vodostajima rijeka Gomjenice i Sane. Voda je ušla u prizemlje zgrade u visini od pola metra i u potpunosti uništila podove, namještaj, kao i same zidove. Neposredno po povlačenju vode, radnici škole pristupili su čišćenju zgrade i iz nje izbacili sav uništeni inventar. Na podovima je još uvijek natopljeni pješčani materijal, koji se nekad koristio kao izolacija između betonske podloge i drvenog poda. U upravi škole ni sami nisu sigurni da li da samoinicijativno krenu u akciju čišćenja ovog materijala ili ne. Dvije učionice, hodnik i čajna kuhinja u prizemlju pretrpjeli su najveće štete, dok je u sanitarnim prostorijama, koje su obložene keramičkim pločicama, šteta nešto manja. Učionice na spratu nisu oštećene, ali vonj vlage i truleži osjeti se u cijeloj zgradi. Stručna komisija je pregledala objekat i konstatovala da je za obnovu objekta potrebno 35.000 KM. Direktorica škole Sanja Munjiza nam je rekla da je škola uradila sve što je Ministarstvo prosvjete i kulture RS naložilo i da se čeka zeleno svjetlo da se počne sa tenderskim procedurama za obnovu zgrade u Gomjenici. Direktorica je svjesna i da je situacija u budžetima svih nivoa vlasti teška, tako da će pomoć u obnovi poplavljenih škola od strane drugih donatora biti itekako dobrodošla.
OŠ Dositej Obradović, Područna škola Tukovi
Područna škola u Tukovima je montažni, prizemni objekat sa dvije učionice, a u ovoj školskoj godini nastavu su u njoj pohađala 52 učenika. Direktor OŠ Dositej Obradović, Stevica Džogazović, smatra da Ministarstvo prosvjete i kulture Republike Srpske čini dovoljno na saniranju šteta nastalih na školskim objektima u toku poplava i da nema potrebe za detaljnijim informisanjem javnosti o ovoj problematici. Šteta na područnoj školi u Tukovima procijenjena je na 22.000 KM, a direktor Džogazović je uvjeren da će ta sredstva biti obezbijeđena od strane Ministarstva u vrlo kratkom roku i da će nastava u novoj školskoj godini u obnovljenoj područnoj školi u Tukovima početi na vrijeme.
Foto: E. Kurtović