Prije nekoliko godina u Bosni i Hercegovini je snimljena i prikazivana najbolja reklama sa ovih prostora, po mom mišljenju. Priča ide ovako: stariji gospodin hoda Titovom ulicom i ispušta paket cigareta iz ruke. Dječak koji ide iza njega to vidi, potrči, uzme cigarete i zaustavi čovjeka.
- Gospodine, gospodine, ispale su vam cigarete.
- Nisu, ja sam ih bacio. Kutija je prazna, to meni više ne treba.
- Pa ne treba ni ovom gradu – odgovara dječak. Gospodin shvati poentu i uzima paket.
Nedavno sam pokušala učiniti istu stvar. Gospođa je ispustila flašu iz ruke, ja sam je zaustavila i rekla joj isto što i dječak, ali umjesto pogleda osobe koja je shvatila poentu, dobila sam kratak odgovor: Marš!
Zaključak: Stvarnost u Bosni i Hercegovini po pitanju svijesti o ekologiji znatno je drugačija. Naši građani nemaju niti svijesti niti mogućnosti razviti projekte koji će iskoristiti prirodne resurse Bosne i Hercegovine, a smanjiti nesavjesno bacanje smeća u rijeke, na ulice ili parkove. Tako, rijetko će se koji Sarajlija iznenaditi ukoliko u Miljacki vidi flašu, stari televizor ili plutajuću fotelju. To je naša svakodnevnica.
Za razliku od stanja u našoj državi, postoje i sredine gdje se priroda i Planeta Zemlja smatraju vrlo važnim pitanjem. U tu svrhu postoji Happy planet index, stranica koju sam nedavno pronašla.
Happy planet index je organizacija globalnih razmjera i za cilj ima održavanje dobrobit ljudi i dobrobit Planete Zemlje. HPI procjenjuje koje su to zemlje koje osiguravaju dug, sretan i zdrav život svojim građanima, ali i onima koji će ih naslijediti u budućnosti. HPI postoji kako bi se izjednačila ta linija koja razdvaja situaciju koju imamo sada i onu koja će uslijediti nakon nas.
Po mjerilima HPI, uspješna država je samo ona koja stvori ugodan životni standard i unaprijedi ekonomsko stanje, savjesno iskorištavajući prirodne resurse.
Ideja Happy planet Indexa na naslovnici je nejasna, ali se to riješi klikom na video. Kada ga pogledate, jasnije vam je na kakvom se portalu, ali i u kakvoj državi, nalazite.
Klik niže na Explore the data, prava je pustolovina. Velika karta svijeta na kojoj možete vidjeti tri stvari: trajanja životne dobi, životni standard i iskorištenost prirodnih resursa na pravi način. One koje su obojene u zeleno su najbolje, zatim slijedi žuta ili narandžasta kao znak za osrednjosti i crvena boja, za države sa najlošijim stanjem.
Uvijek kada gledam kartu svijeta, iznova se iznenadim koliko je Bosna i Hercegovina geografski mala naspram ostalih zemalja. Ovaj put sam iznenađena i što smo obojeni u zelenu boju, po pitanju trajanja života građana. Naši susjedi iz Srbije, Slovačke, kao i Turska i Rusija obojeni su u žuto. Najduže žive Japanci, Kanađani i Australijanci, otprilike iznad 81, a najkraće Afganistanci, samo 45 godina. U prosjeku, Bosanci i Hercegovci dožive 75 godina, što je, uzimajući u obzir uslove života, sasvim solidno.
Kada kliknete na prikaz životnog standarda država, tu smo već u bojama fudbalskog kluba Sarajevo, apsolutno crveni. Hrvati, Albanci i Slovenci su obojeni u žutu boju, čak je i Turkmenistan sa prosjekom 6,6 poželjnija država za život od naše.
Što se tiče ekologije, jedini razlog zašto smo ocijenjeni kao osrednji zagađivači je to što nemamo razvijenu industriju i veliki broj stanovnika - na istom smo nivou sa Mauritanijom, Kazahstanom i Paragvajom. Ukupno, Happy Planet Index nam je poput životnog standarda zabrinjavajući, obojen u zemljanu boju koja teži ka crvenoj, dok je Brazil kome se svi radujemo, mnogo ispred nas.
HPI procjenjuje šta zapravo vrijedi. Kada istražite stranicu te odete na odjeljke: podrška, dokumenti, HPI inspiracija, pronaći ćete priče i informacije koje će vas natjerati da se zapitate zašto su potrebne te flaše i plastične kese koje se razgrađuju hiljadama godina. HPI govori o običnim ljudima koji su, u želji da naprave ekološki napredak, istupili i promijenili živote ljudima širom svijeta, o političarima i liderima koji ekologiju smatraju vrlo važnom, pa na rezultatima postignutim u tom području grade svoje karijere.
Nepravedno zapostavljen, a zapravo najzanimljivija stvar koju sam pronašla na ovoj stranici, kalkulator je kojim možete izračunati svoj lični HP index. Taj link pronaći ćete skroz na kraju stranice, koji je rezervisan za kontakte i datum.
Klik: „Calculate your own HPI score“. Odgovarat ćete na pitanja o tome koliko često reciklirate, gdje i kako živite, da li su vaši ukućani pušači ili srčani bolesnici, koliko ste depresivni, usamljeni, da li trenirate.. Upitnik je jako dug i zahtjevan, može se reći i dosadan, ali nemojte odustati. Nakon što sam popunila upitnik, saznajem:
Moj lični Happy Planet Index je 24,2, a prosječni index osobe iz Engleske je 40,1. Standard mog života je 79,5 a socijalna strana vrlo dobra. Uglavnom žuta i zelena boja. Zadovoljna sam. Naravno, kada pročitate detaljnu analizu, shvatit ćete i koje greške svakodnevno pravite.
Zamjerke za HPI su to što ovaj kalkulator nije u prvom planu i što nemaju jasno razdvojene odjeljke o radu organizacije, te to što nemaju više video isječaka, više promotivnih kampanja ili fotografija koje će širiti njihov pozitivan utjecaj.
Ideja i rad organizacije je za svaku pohvalu, ali portal je, po uzoru na HPI dijagrame, otprilike za žutu boju.
Ocjena: 3.