Na portalu Avaza objavljena je 15. februara pod naslovom
Svaki četvrti Amerikanac ne zna da Zemlja kruži oko Sunca
vijest koja glasi:
Nedavno istraživanje je pokazalo da, iako su jedna od najnaprednijih nacija na polju nauke, mnogi Amerikanci ne znaju najosnovnije činjenice o prirodi. Anketa koju je provela Nacionalna fondacija za nauku, a koja je obuhvatila više od 2.200 ljudi, otkrila je da čak svaki četvrti stanovnik SAD-a ne zna opšte poznatu stvar: da Zemlja kruži oko Sunca. Ispitanicima je postavljeno deset pitanja iz oblasti fizičkih i bioloških nauka, a u prosjeku su tačno odgovorili na njih 6,5, što je jedva prelazna ocjena. Svega 74 posto ispitanika znalo je da Zemlja kruži oko Sunca, a manje od polovine da je čovjek evoluirao od ranih vrsta životinja. Rezultati ankete, koja se sprovodi svake druge godine, naći će se u izvještaju koji će fondacija podnijeti američkom predsjedniku Baraku Obami i Kongresu. Svaki treći ispitanik je rekao da bi vlada trebalo više da ulaže u nauku, a blizu 90 posto njih je izjavilo da su prednosti naučih istraživanja veće od opasnosti koja ona mogu da izazovu. Približno isti broj je naveo da se interesuje za nova otkrića u medicini.
(OBJAVLJENO: 15.02.2014. 18:50 AUTOR: A. SM.)
Šta nije u redu s ovom informacijom?
Ona je sažeta tako da se smisao bitno promijenio. Ali to većina čitalaca neće otkriti: prvo, jer vjeruje Avazu, drugo, jer ne misli da je vijest bitna ili da bi se tu imalo šta provjeriti, i treće, zato što nije naveden izvor gdje bi se to moglo učiniti. Istu je informaciju kad i Avaz objavio i američki Atlantic, kojeg kao svoj izvor dalje navodi UPI.
Atlanticov članak je iscrpan, pisan opreznije, opremljen grafikonima iz kojih se vidi ne samo procenat tačnih odgovora Amerikanaca, nego, na ista pitanja, i procenat tačnih odgovora Južnokoreanaca, stanovnika Evropske unije, Japanaca, Malezijaca, Indijaca, Kineza i Rusa, u sličnim anketama koje su se provodile u zadnjih desetak godina.
Tako da ono što se tvrdi za Amerikance, vrijedi i za Evropljane. Poređenja radi, Evropljani su gluplji od Amerikanaca kad odgovaraju na pitanja:
Okreće li se Zemlja oko Sunca ili Sunce oko Zemlje?
Za svu radioaktivnost odgovorni su ljudi?
Elektroni su manji od atoma?
Antibiotici ubijaju viruse jednako kao i bakterije?
Jednaku glupost pokazali su na pitanju:
Da li se laser proizvodi fokusiranjem zvučnih talasa?
A bili su pametniji od Amerikanaca odgovarajući na pitanja:
Da li pol djeteta određuje gen oca?
Središte zemlje je jako vrelo?
Kontinenti se pomjeraju milionima godina i nastaviće to da čine?
Ubjedljivo su ih potukli na pitanju:
Ljudi vode porijeklo od nižih vrsta životinja?
Međutim, jedino što je zaista glupo jeste izvoditi iz ovako postavljenih pitanja generalizacije o obrazovanosti nacija. Atlantic upozorava da sve zaključke treba donositi pažljivo, i skreće pažnju na izvještaj koji ima stotine stranica, a čiji je cilj uticati na kvalitetne odluke u vezi s ulaganjima u obrazovanje i nauku.
Postoji li nešto slično u BiH?
Ne.
Bosni i Hercegovini su dovoljne novine koje će svoje čitatelje upozoriti na zabrinjavajuću stvar: iako su jedna od najnaprednijih nacija na polju nauke, mnogi Amerikanci ne znaju najosnovnije činjenice o prirodi.
Šta čitatelj da radi s ovom informacijom? Da zaključi kako je ogromna vojna sila, rezultat napretka nauke, u rukama totalnih debila koji ne znaju da se Zemlja okreće oko Sunca? Da naš život zavisi od kretena?
Zar za to zaista treba ići u Ameriku, po dokaze?
Ono što Avaz nije uradio, a International Business Times jeste, u članku objavljenom isti dan, pod naslov Jedan od četiri Amerikanca ne zna da se Zemlja okreće oko Sunca, ali šta te brojke stvarno znače, jeste
1. da uputi čitaoca na izvor
2. da se drži suštine. Rečenica kojom Avazov tekst počinje -
Nedavno istraživanje je pokazalo da, iako su jedna od najnaprednijih nacija na polju nauke, mnogi Amerikanci ne znaju najosnovnije činjenice o prirodi - prosto nije ono što je istraživanje pokazalo. To je ono što su neke redakcije odlučile da stave u naslov. A ovaj dio - iako su jedna od najnaprednijih nacija na polju nauke - čini se da je originalni Avazov dodatak.
Anketa je pokazala da kod Amerikanaca nema pomaka u poznavanju naučnih činjenica, što se brojki tiče, ali i čitav niz drugih stvari, pored one tri kojim se Avazov članak završava. (Npr. da opada podrška, recimo, istraživanju matičnih ćelija. Ili da se astrologiji vjeruje manje. Ili da vlada ne troši dovoljno na nauku, a da troši previše na pomoć drugim nacijama. Ili da su Amerikanci prijemčiviji za atomsku energiju nego drugi. Itd.)
3. da poštuje standarde sastavljanja vijesti.
Da li je citirana vijest Avazov maksimum u nastojanju da odgovori na pitanja ko je, kada, gdje, kako, zašto i šta uradio u vezi s tim Amerikancima koji ne znaju ko se oko koga okreće ili šta se oko čega okreće.
Prenositi informacije nekritički, i bez razumijevanja njihove suštine, sasvim sigurno nije standard koji bi Avaz želio da brani i da promoviše. U tom smislu bi, s obzirom na resurse koje posjeduje i društvenu ulogu koju obavlja u javnom prostoru, ovakva praksa trebala biti izuzetak a ne pravilo.
Tabela preuzeta iz National Science Board, SCIENCE AND ENGINEERING INDICATORS 2014, A broad base of quantitative information on the U.S. and international science and engineering enterprise, Chapter 7, Science and Technology: Public Attitudes and Understanding.
Ilustracija: E. Kurtović