Programski zahtjevi: Mreža (Internet)
Odgojno-obrazovni zadaci: Osvijestiti mogućnost i prednost nalaženja podataka preko Interneta
Ishodi učenja, minimalni: Može doći do podataka putem Interneta (npr. prikaz lektire na Internetu)
Ishodi učenja, maksimalni: Mogućnost nalaženja podataka preko Interneta, služenje računarskim tražilicama
Učenici na kraju IX razreda imaju 14 godina. Vrijeme je da nauče koristiti „tražilice“ i pronaći lektire na internetu. Zato će se pobrinuti nastavnici maternjeg jezika i književnosti koji će, na časovima predviđenim za medijsku kulturu, objasniti učenicima Google, Yahoo... Kad se NPP radi aljkavo, površno, bez konsultacija sa širim krugom stručnjaka i korisnika, dogodi se apsurd – đaci mogu biti profesori svojim nastavnicima u korištenju tehnologije, a nastavnik ih uči kako trebaju naći podatake koristeći pretraživače. Tako doslovno piše u dokumentu na osnovu kojeg se izvodi nastava u nekoliko kantona FBiH.
Nekoliko stvari je problematično u ovoj nastavnoj jedinici:
Niko ne zna kako se može „osvijestiti mogućnost i prednost nalaženja“, a nastavnicima bi NPP trebao biti potpuno jasan, posebno u definiranju zadataka i ciljeva.
Internet i lektira jesu u vezi; u nastavi internet može pomoći u kvalitetnijim časovima lektire, ali je uvredljivo da metodičari i praktičari (kreatori ovog NPP-a) sugeriraju nastavnicima da đaci lektiru vide samo u pretraživaču.
Minimalni i maksimalni ishodi su isti: i za 2 i za 5 učenik treba tražiti podatke na internetu, s tim što se maksimalni ishodi vežu za sve informacije, a minimalni su ograničeni na predmet.
Internet nikako ne može biti nastavna jedinica sama po sebi u okviru B/H/S jezika i književnosti, ali značajan dio svog rada na časovima i kod kuće đaci jedni drugima mogu pokazati, korigirati se i tako učiti jedni od drugih. No, čini se da ni autori ovog dijela NPP-a nisu svjesni tih mogućnosti niti mogu razmišljati o povezanosti sadrćaja svih nastavnih predmeta tako da ovakva karikaturalnost u važnom dokumentu nije iznenađujuća.
Članovi Potkomisije za bosanski, hrvatski, srpski jezik i književnost za VIII i IX razred:
Muhidin Džanko, koordinator;
Katica Krešić, Pedagoški fakultet Sveučilišta u Mostaru;
Biljana Nikolić, OŠ „Novi Travnik” Novi Travnik.