Express yourself je radionica koju je osmislila bibliotekarka jedne škole u Hrvatskoj omogućujući svojim učenicima i učenicama da komuniciraju i razmjenjuju znanja s vršnjacima iz Njemačke i Portugala. Djeca su birala knjige koje žele čitati, a zatim pisala o njima i preporučivala ih mladim čitatelji(ca)ma iz drugih zemalja. Ovo je samo jedna od brojih ideja na čijem razvoju rade djeca širom Evrope.
Zahvaljujući eTwinningu koji će se provoditi do 2020. godine, nastavnici iz naše zemlje od ove godine imaju priliku svoje kreativne ideje realizirati skupa s kolegama iz drugih zemalja. Agencija za predškolsko, osnovno i srednje obrazovanje na čelu s Žanetom Džumhur provodit će ovaj projekat u Bosni i Hercegovini, te pomoći zainteresiranim nastavnicima i školama da naprave prve online korake ka kreativnijem i modernijem obrazovanju.
Dakle, eTwinning je portal za međunarodnu saradnju nastavnog i nenastavnog osoblja odgojno-obrazovnih ustanova iz cijele Evrope. Aktivnim učesnicima omogućuje druženje s kolegama, osmišljavanje zajedničkih programa, finansiranje odlazaka na seminare, radionice i konferencije. Najvažnije je registrirati se na stranici eTwinning-a (ili pristupiti portalu preko službene stranice Agencije). Nakon registracije korisnicima je omogućen pristup vlastitoj eTwinning radnoj površini na kojoj mogu koristiti različite alate za traženje partnera, komuniciranje sa školama i započinjanje vlastitih aktivnosti na privatnom online radnom prostoru - TwinSpace-u.
Trenutno su u Evropi aktivna 5462 projekta kojima se mogu priključiti i obrazovni radnici iz BiH, te tako poboljšati svoje nastavne prakse. Poseban naglasak je na razvoju ključnih kompetencija i nastavnika i učenika, i to jezičko-komunikacijskih i IT kompetencija.
U prvoj godini uključenja u eTwinning naglasak je na umrežavanju, razvoju nastavne prakse i kompetencija korištenjem online alata, te učenju pisanja i prijave projekta, istakla je Žaneta Džumhur.
Školama se savjetuje da sastave timove koji će raditi na promociji škole, a bilo bi dobro da u njih uključe nastavnike jezika i informatike kako bi se, u početku, što lakše snalazili na online platformi. Prvi koraci mogu biti i saradnja s kolegama iz Hrvatske i Srbije, kao i saradnja među samim školama u Bosni i Hercegovini.
Architecture in my city je još jedan primjer interdisciplinarne radionice koju je osmislila škola u Hrvatskoj, a ideja je bila da učenici objasne sve što vide oko sebe i u svom gradu matematičkim i geometrijskim formama, te da radove objave na TwinSpace-u na stranom jeziku.
Ovo je odlična prilika da obrazovni radnici skupa sa svojim učenicima predstave svoj rad, podijele dosadašnja iskustva s kolegama iz drugih zemalja, te ponešto i prepišu od njih.
Pogledajte i video.
Fotografija preuzeta sa mobilnost.hr.