Naši bi školarci u oktobru obilježili Međunarodni dan prosvjetnih radnika i Dan jabuka, da prvi nije pao u subotu, a drugi u nedjelju. Da mjesec oktobar ne bi bio osiromašen praznicima, kreativni britanski školarci pozvali su na društvenim mrežama na obilježavanje dana udaranja crvenokosih (Kick a ginger day). Nekolicina učenika pozivu se odazvala, pa je na ovaj praznični dan u osnovnoj školi u Rotherhamu intervenisala policija.
Učenici koji su napali i tukli crvenokose đake bit će sankcionisani, a iz uprave škole još nije objelodanjeno kako.
Kreativci iz Engleske i nisu toliko kreativni – ovaj školski praznik zapravo nije plod njihovih umova, već su ranije u osnovnim školama u Kanadi napadani crvenokosi đaci, a korijen tradicije je u popularnoj satiričnoj animiranoj seriji South Park. U jednoj epizodi, jedan od četvorice glavnih junaka pokreće kampanju protiv crvenokosih đaka u svojoj školi. Cilj tvoraca serije, dakako, nije bio pozvati na nasilje, već ismijati diskriminaciju po osnovu svih tih benignih stvari poput boje kože ili kose.
Wikipedia na nastavi
Redakcijom magazina s kojim sam povremeno sarađivala kružio je, godinama, dokument o načinima pisanja tekstova. Listi onih osnovnih informacija o odnosu broja kartica i broja stranica u štampanom izdanju i za štampu prihvatljive rezolucije fotografija, pridružio se i dio o navođenju izvora za tekstove, gdje je jasno naznačeno da se Wikipedia ne priznaje kao pouzdan izvor.
I dan danas, Wikipedia se očito susreće sa nepovjerenjem ove vrste, pa je nezavisni online magazin o obrazovanju «Teach Tought» nedavno objavio opširan tekst pod nazivom «Vodič za upotrebu Wikipedije u nastavi» («The Teacher's Guide To Wikipedia In The Classroom»). Tu se u formi pitanja i odgovora sažeto daju osnovne informacije već odavno dostupne i učiteljima i studentima i na Wikipediji samoj, o konceptima volonterskog uređivanja ove popularne enciklopedije, open source principima i učešću saradnika u kreiranju enciklopedijskih jedinica. Više o tome, na engleskom jeziku, pogledajte ovdje.
Dok Wikipedia ohrabruje studente širom svijeta da imaju povjerenje u specifičan način postavljanja informacija na internet, Bečki univerzitet znanje i informacije dostavlja na kućna vrata, putem live-streama iz 16 aula. Predavanja se prenose uživo na internetu i ostaju pohranjena na serveru. Šef novog servisa Markus Hintermayer tvrdi da je potražnja velika, ali da će efekat učenja putem streaminga tek biti ispitan.
Obrazovati treći svijet
Uznemirujuće vijesti stižu sa sjevera Nigerije: više desetina nastavnika i učenika ubijeno je, a brojne su škole do temelja srušene. Odgovornost za napade snosi radikalnoislamski Boko Haram koji se bori za uspostavljanje «islamske države». Ova sekta je i nekoliko dana prije ovog napada također izvršila napad na aule univerziteta u pokrajni Jobe kada je 40 studenata izgubilo živote!
U Keniji, gdje u kompleksu od pet izbjegličkih kampova živi oko 500.000 ljudi, što ga čini najvećim i najmnogoljudnijim izbjegličkim smještajem na svijetu, djeca smještena u kampu, mnoga i rođena u njemu, pohađaju osnovne i srednje škole. No, sljedeća je misija dovesti univerzitet u ovaj najveći svjetski privremeni smještaj i pokušati promijeniti crnu statistiku UNHCR-a po kojoj samo jedan procenat izbjeglica u svijetu dobija priliku za više i visoko obrazovanje! Pilot-projekat fakultetskog obrazovanja trebao bi obuhvatiti 400 izbjeglica koji bi se, za početak, obučavali u oblastima zdravstva, ekonomije i prirodnih nauka. Na stotine mladića i djevojaka već se prijavilo i čeka naredne korake.