Radnici Nacionalne i univerzitetske biblioteke Bosne i Hercegovine u Sarajevu najavili su zatvaranje zgrade i prestanak rada za 25. avgust, datum kada je 1992. zapaljena Vijećnica. Ova prvoloptaška simbolika valjda želi reći da su knjige sarajevskim političarima važne isto koliko i trebevićkim, tj. samo kad se pretvaraju u pepeo. Ljudima koji mjesecima ne primaju platu i nemaju riješeno zdravstveno osiguranje vjerovatno nije jasno zašto ta politika ima novca za festivale i dočeke novih godina (Grad će za doček 2025. izdvojiti 795.541,50 KM!), ali ne i za Nacionalnu biblioteku. Dobronamjerne savjete da se malo više angažuju na projektima oni uglavnom čuju kao cinizam kulturnih menadžera.
Kako bi zaista Nacionalna i univerzitetska biblioteka Bosne i Hercegovine mogla namaknuti potreban novac kroz projekte?
Naprimjer, da objavi kalendar s dvanaest golih nubile, to bi se dobro prodavalo? Između koncepta Kulture na ulice i ulične prostitucije razlike su manje nego što se malograđanima čini. Ili da naprimjer iznajmljuje čitaonicu za dječije rođendane, a da se bibliotekari maskiraju u Diznijeve junake i gađaju se periodikom umjesto tortama? Ili da s Red Bulom organizuju trke na radnim stolicama s točkićima, stazama Davida Couldharda u Sarajevu? To bi se zgodno moglo nazvati Biblioteke na ulice!
Nakon prošlonedjeljnog usvajanja novog zakona o osnovnom i srednjem obrazovanju u Kantonu Sarajevu akcije NUB-a dodatno su pale. Šta će knjige patriotama koji radije mumlaju himnu nego što brinu o nacionalnoj biblioteci? Izbori se dobijaju spomeničkim kičerajem, pisana baština populistima ne donosi glasove nepismenih. Zašto je Vijećnica izgorjela i knjige u njoj izgorjele ako ne radi gala-nachtova, poslovnih iventova i austrijskih balova? Bibliotekari su gladni? Dajte im baklave.
Preko 30 godina, od 80 koliko postoji, NUB je izbjeglica u svom gradu, korisnik prinudnog smještaja, ni pepeo ni Feniks, hronični bolesnik bez novca za lijekove, uljez u kampusu u kojem niče moderna zgrada buduće biblioteke sarajevskog univerziteta. Možda sve ide ka tome da NUB kao pravni subjekt naprosto izvjetri, kao što je dok je Vijećnica gorjela izvjetrio i Institut za književnost, a da se njen kadar i njen fond presele pod sigurniji krov?
Tako bi cijela stvar bila riješena daleko od budžeta za doček Nove godine, u akademskoj tišini kampusa Maršalka.