Vijesti o lošim uslovima na bosanskohercegovačkim cestama preplavile su društvene medije u petak, 22. novembra. Tri sata po klizavoj cesti prelazila sam četrdeset kilometara. Malo-malo pa zaglavljeno neko teretno vozilo. No, ti loši vremenski uslovi nisu omeli tuzlanske vlasti da u dvorani Mejdan obilježe Dan državnosti. Dvoranu, u kojoj je sedmicu prije Lepa Brena održala koncert, u petak su ispunili đaci osnovnih i srednjih škola s prostora grada Tuzle. Prema zvaničnim informacijama Vlade Tuzlanskog kantona kao nositeljice aktivnosti, performansu Mojoj domovini prisustvovalo je oko 5.000 učenica i učenika.
Prije samog početka, sa ozvučenja su dvoranom odjekivale domoljubne pjesme. Uz pjesmu Što nas ima mašala smanjena je rasvjeta u dvorani, a đaci su pozvani da uključe svjetiljke svojih mobilnih telefona kako bi fotografija bila efikasnija. Dok su palili svjetiljke telefona, prva tri reda su popunili članovi i članice Vlade Tuzlanskog kantona, zastupnici i zastupnice vladajuće većine (SDA/DF) iz Skupštine Tuzlanskog kantona, zastupnici istih stranaka u Parlamentu Federacije Bosne i Hercegovine i Parlamentarnoj skupštini Bosne i Hercegovine, s tim da predstavnike opozicije u Skupštini TK niko nije zvao. Prije početka priredbe, na stolice su u ta prva tri reda uredno zalijepljeni papiri s imenima zvaničnika koji tu trebaju sjediti.
Učesnici u priredbi odsvirali su melodiju himne Bosne i Hercegovine i otpjevali pjesmu Jedna si jedina. Dalje, kroz kulturno-umjetnički program nastupile su folklorne grupe u tradicionalnim nošnjama bosanskohercegovačkih naroda i izvodile koreografije, a Mojoj dragoj BiH zapjevali su i oni najmlađi (https://fb.watch/w6MU29gQ_c/).
Modernim plesom zaokružen je kulturno-zabavni program koji je, kako kažu iz Vlade Tuzlanskog kantona, kreirao Bosanski kulturni centar TK.
Ovim povodom zvaničnici su se obratili medijima.
Na ovaj način mi zapravo želimo poslati poruku kako treba i kako se voli država Bosna i Hercegovina. Zaista smo sretni da smo u prilici da vidimo ovoliki broj mladih, pogotovo i naročito jer težište jeste na mladim ljudima, našim učenicima koji kroz ovakve događaje i ovakve manifestacije treba da u svoju svijest usade osjećaj ljubavi i patriotizma prema državi Bosni i Hercegovini i prema njenim najznačajnijim datumima i da, naravno, onda kada oni budu preuzimali institucije ove države, to rade na pravi i najbolji mogući način, kazao je premijer Tuzlanskog kantona Irfan Halilagić.
Na konstataciju novinarke da Tuzlanski kanton sve teatralnije obilježava Dan državnosti posljednjih godina predsjednik Skupštine Tuzlanskog kantona Žarko Vujović odgovara da Tuzlanski kanton zaista sve svečanije i dostojanstvenije obilježava ovaj praznik – Dan državnosti Bosne i Hercegovine.
Tako će i nastaviti – u posljednje tri godine ova mlada Vlada, na čelu sa gospodinom Halilagićem, preuzela je te aktivnosti, kaže on.
Medijima se obratio i ministar obrazovanja i nauke Tuzlanskog kantona Ahmed Omerović, čije Ministarstvo je nosilac ovih aktivnosti.
Nama je važno da naše učenike kroz sistem naučimo da obilježavaju najznačajnije datume za Bosnu i Hercegovinu i da ih učimo da je Bosna i Hercegovina multietnička i multikulturalna zemlja, da je ona otvorena za sve njene građane i narode i da je naša budućnost u tome da BiH bude pravna i prosperitetna država. Zato je veoma važno da svi učenici budu uključeni u obilježavanje svih značajnih datuma, a ovo danas je naš centralni događaj, kaže Omerović.
Dan državnosti je u petak, 22. novembra, svečano obilježen i u drugim općinama i gradovima Tuzlanskog kantona, ali bez prisustva političara i u školskim prostorijama, a za centralnu proslavu Vlada je (bez procedura javne nabavke) Savezu demobilisanih boraca Tuzlanskog kantona na ime refundacije i finansiranja Programa obilježavanja 25. novembra, Dana državnosti Bosne i Hercegovine odobrila i dodijelila 43.675,20 KM (https://www.vladatk.kim.ba/clanak/informacija-sa-82-redovne-sjednice-vlade-tuzlanskog-kantona, na dnu dokumenta – op. aut.).
Predsjednik Udruženja BH novinari Marko Divković ovu aktivnost ne vidi kao istinsku želju da se pokaže patriotizam i ljubav prema domovini.
Klasična manipulacija i zloupotreba djece po SKJ matrici. O Danu državnosti se djeci treba govoriti u školama, bez prisustva političara i njihovih stranačkih sluga, bez skupog vozikanja. Škole su djeci bliže kako god da se gleda, ali političari tada ne bi mogli uknjižiti bodove. Nedostajale su kape, marame i neka nova zakletva. Ista ta vlast prema toj djeci se odnosi kao prema nužnom zlu, jer veliki broj njih dolazi iz škola gdje su tabla i kreda glavna učila, a dječiji dodatak vrijeđa zdrav razum, ističe Divković.
Ni profesorica sociologije Smiljana Vovna ne smatra potrebnim prisustvo političara ovoj manifestaciji.
Djeca treba da idu na ovakve događaje, treba da nose zastave. Moramo ih vaspitavati da vole domovinu Bosnu i Hercegovinu, ali su bila pogrešna prva tri-četiri reda zvanica. Bilo bi dovoljno da su došla djeca, ministar obrazovanja i nauke i direktor Pedagoškog zavoda, kaže Smiljana Vovna.
Starije kolege sjetiće se kako se nekada u tuzlanskom Mejdanu na Dan državnosti polagala pionirska zakletva kojoj u to vrijeme nisu prisustvovali zvaničnici, nego je to bio dan pjesme, igre i svečanosti za djecu i nastavno osoblje.