Шта се из усвојеног Буџета Кантона Сарајево у износу од 1.888.830.720 (милијарду и осамсто осамдесет осам милиона...) може сазнати о кантоналном основном образовању? (Наставак другог дијела)
На страни 410 Буџета налазе се амандмани на Нацрт буџета ЈУ Институт за развој предуниверзитетског образовања Кантона Сарајево који је достављен из, како стоји у даљем тексту: Института.
1. Из Института кажу да је предвиђено да имају 48 запосленика и да су им потребна средства за још 8, а то значи да их тренутно има 40. Међутим, иста та раја из Института је у Буџету на страни 174 назначила да запослених има 43, а кад је у питању Регистар запосленика тамо су навели да их има 37. Да ствар буде још чуднија, за тих 8 траже укупно 501.300 КМ. Хајде ти сад буди паметан.
2. Из Института траже додатних 10.000 КМ за путне трошкове како би могли обавити праћење реформских процеса у окружењу. Рекао сам ја да они прате, али нико не слуша.
3. Из Института траже додатних 10.000 КМ за едукацију за вањске сараднике, па се питам какви су им то сарадници.
4. За школу планинарства траже још округло 100.000 КМ.
5. За врхунске стручњаке (запосленике Института) потребно је 40.000 КМ за едукацију. Морају бити врхунскији.
6. Услуге штампања, рекламно-промотивни материјал, услуге фотографије, видеографије, репрезентације, претплата на стручне часописе за реализацију планираних активности у Годишњем програму рада Института за 2025. годину – укупно: 70.000 КМ.
7. У овом документу господа је, између осталог, написала: Образовање је јавно добро, а уџбеници су неопходни ресурси у образовном процесу. С обзиром на то да је дошло до измјене наставних планова и програма, неопходно је израдити и нове наставне материјале за реализацију истих дефинисаних на исходима учења. Због тога је изнимно важно да израдимо нове уџбенике. С тим у вези, потребно је објавити јавни позив за ауторе иза рецензенте наставних материјала. Комисију је неопходно формирати због прегледа пристиглих пријава на јавни позив у којем ће бити дефинирани критерији по којима ће се бирати аутори и рецензенти (јавни позив, одабир група аутора по наставним предметима). И то није све. Предвиђена је и:
8. Комисија за преглед документације за групе аутора и рецензената – Закон о уџбеницима: 11.000 КМ.
9. Едукација рецензената: 8.000 КМ, а предвиђене су и награде за рецензенте, али су сакривене.
10. Награде за групе аутора (3 првонаграђене) и рецензенте – Закон о уџбеницима
- од I до V разреда: 946.000 КМ
- од VI до IX разреда: 1.741.500 КМ
Ту су још и програмске активности студијске посјете Од рата до мира средњих школа у Кантону Сарајево, и то у наставцима од I, II па све до III за ученике:
- Од рата до мира I: 1.880.000 КМ
- Од рата до мира II: 1.940.000 КМ
- Од рата до мира III: 970.000 КМ
И то није све: За реализацију ових активности неопходно је извршити припрему материјала, која подразумијева дизајн материјала и штампање:
- Дизајн, обрада фотографија, пријелом, лектура, штампа: 5.000 КМ
- штампа мапа студијских посјета Од рата до мира I, II, III, па све до: 4.000 КМ
Шта да вам кажем, овај Институт треба хитно ПРЕРЕГИСТРОВАТИ у туристичку агенцију. Прате, фотографишу, дизајнирају и штампају каталоге, организују студијска путовања и семинаре, организују наградне игре, припремају штампане материјале и уџбенике, скијају, планинаре... Кажем вам, права правцата туристичка агенција.
За крај, изгледа да је дошло до измјене наставних планова и програма, да уџбеници које смо купили и подијелили ученицима више не важе и да требамо припремити нове материјале и уџбенике. Али прво комисије, па рецензенти, па едукација, па групе аутора, па конкурси за наставне материјале, и ето га – НОВИ УЏБЕНИЦИ.
Ако је измијењен наставни план и програм, ако не важе уџбеници, шта је са ИСХОДИМА?
Питајте рецензенте, али не сад, већ кад прођу едукацију.