Budžet ide, budžetu se nadam

Marko Ban

04.04.2025
DSCN2826
Foto: Omnibus
Vašar mahalske brižnosti / 7. epizoda

Budžet ide, budžetu se nadam

Zakazana za petak uoči Ramazanskog bajrama, 21. radna sjednica Skupštine Kantona Sarajevo dočekana je među Šitbastersima sa blago povišenom radoznalošću: koliko će opozicija uspjeti da odloži usvajanje budžeta za 2025. i tako dovede vlast u neugodnu situaciju da ne može korisnicima isplatiti martovske plaće?

Zakazana za petak uoči Ramazanskog bajrama, 21. radna sjednica Skupštine Kantona Sarajevo dočekana je među Šitbastersima sa blago povišenom radoznalošću: koliko će opozicija uspjeti da odloži usvajanje budžeta za 2025. i tako dovede vlast u neugodnu situaciju da ne može korisnicima isplatiti martovske plaće? Kasno uveče dogodilo se nešto nalik rekordu senatora Kori Bukera postavljenom 2. aprila u američkom senatu. Ali o tome kad dođe na red.

Sa kašnjenjima i pauzama pitanje je samo hoće li ova sjednica trajati do ramazanskog ili hadžijskog Bajrama #2026.

Rasprava o budžetu počela je s dvije tačke zagrijavanja. Prva, o povećanju davanja borcima prošla je glatko, tu su vlast i opozicija, desnica i ljevica, složni oko prakse skretanja pažnje s ratnih profitera na vojne obveznike, a druga o visini naknade za trudnice i porodilje. hint

Dević (SDA): Vlada KS zloupotrebljava procedure da smanji naknade porodiljama. #kršenje_ustava

Avdić (SDP): Ispravka krivog navoda. Ne smanjujemo naknade porodiljama. Čeka se pravi navod. #Navod_i_pravda

Selmanović (SDA): Kad jednom uvedete nekoga u pravo, vrlo teško je izvesti toga iz prava ili u toku davanja tog prava, mijenjati članove i uslove stjecanja tog prava #Mi_smo_u_pravu

Bandić #SBiH Nakon pola sata šuplje, suštinsko pitanje: Kolika će biti naknada porodiljama? #bićebiće

Kasnije, tokom sjednice, više glasova iz trojke garantovalo je da naknade neće biti smanjene, u šta ne treba bezrezervno povjerovati, jer se kao razlog izmjeni zakona navodi potreba da se obaveze prilagode mogućnostima, koje mogu biti manje od planiranih. S druge se strane želi omogućiti vladi da putem koeficijenata brže može povećati naknade. Iako je tema nova, problem je stari: oni koji pišu obrazloženja zakona ne znaju obrazložiti tačno šta i zašto predlažu, i ne daju u obrazloženjima ilustrativne primjere, da bi bilo jasno i očigledno i običnom građaninu šta se želi i zašto se to radi.

Uk na tuk

Najzad je za govornicu izašao premijer Nihad Uk, pozvan da predstavi prijedlog budžeta. Započeo je odlučno, izjavom da predloženi budžet, u iznosu od preko 1,8 milijardi maraka, treba da “podigne kvalitet života u svakom segmentu“. Nažalost, dalje se nije bavio svakim segmentima i konkretnim životima, nego više referentnim periodom, tako što je poredio iznose po izabranim segmentima koje je nekad izdvajala SDA-ovska vlada, a koje otkad je na vlasti izdvaja Trojkina. Na prvi pogled je takav pristup pomnožio opoziciju s nulom, ali nije uvjerio Šitbasterse da premijer razumije šta govori. Tim prije što je na svoju nesreću počeo govoriti svojim glasnicama, ali mozgom ministrice obrazovanja i odgoja Naide Hota-Muminović. Televizijski plebs trebao bi ostati fasciniran sumama koje su potrošene na obrazovanje, ali svako ko čita kolumne Nusreta Ahmetovića zna da je to novac ulupan u obrazovanje, tj. da za toliki trošak mora biti neki drugi razlog a ne onaj koji ministrici ne silazi s jezika – dobrobit djece. Najvjerovatnije, klijentelistički. Dobro pripremljena i obaviještena zastupnica Marijela Hašimbegović (DF), naprimjer, nazvala je budžetiranje JU Djeca Sarajeva, od nacrta do prijedloga, nasumičnim masakriranjem.

Uk (NS): Nastavit ćemo davati besplatne udžbenike našim učenicima. #Nije_da_smo_ih_mislili_baciti

UK: Radujem se otvaranju Muzeja stradanja grada Sarajeva. #nasa_radost_stradanja

Nakon ziheraškog, ali zamuljanog ekspozea, koji je propustio da objasni kako se u prijedlogu našlo skoro 30% više novca od planiranog u nacrtu i, što je još važnije, ko je i kako i zašto mijenjao stavke u nacrtu, pretvarajući javnu raspravu u alat ujdurmisanja, i nakon kratkog dodatnog stručnog aneksa ministra finansija, riječ je dobila opozicija i rasprava se očekivano razvodvilja.

Marjanović (ZNG) budžet je šizofrenička institucija. #kakav_budžet_takva_i_diskusija.

U zamornim prepucavanjima budžetoklasta i budžetobranitelja, kroz dijapazon uvreda, ironije, dobacivanja, jalijašenja i neuspjelih dosjetki, s vremena na vrijeme mogao se čuti i poneki odmjeren, argumentovan i smislen prigovor vezan za sam predmet rasprave.

Zastupnica Hašimbegović odbila je podržati prijedlog budžeta smatrajući ga, opravdano, netransparentnim. Izgovor predlagača da se s prijedlogom čekalo do zadnjeg dana jer je trebalo vremena usaglasiti cifre iz nacrta sa odlukom o najnižem minimalnom minimalcu, ostao je na granici između naivnog i smiješnog. Bolji student ekonomije s malo boljim kompjuterom sve je to mogao proporcionalno uvećati za par dana posla. Pravi mačak u budžetskom džaku je onih 400+ miliona koji su se pojavili između decembra i marta.

Vedrana Vujović (DF): "Imate praksu pronalaska novca između nacrta i prijedloga" #šta_ćeš_nađe_se

Faruk Kapidžić (SDA): "Gdje se to tako nađe 400 miliona da odem i ja?" #ko_traži_taj_nađe

 

Eberečke...

Višesatna rasprava između trojke i opozicije ličila je povremeno na igru eberečke-ebertute.

Trojkin budžet su tokom igre najglasnije branili zastupnici SDP-a, ističući poboljšanja u javnom prevozu i zdravstvu, kojima u koaliciji oni upravljaju. Na društvenim mrežama su usvajanje budžeta dan kasnije slavili kao pobjedu svoje politike. Njeni predbajramski jurišnici, Davor Čičić i Samir Avdić, cijelo su vrijeme odbijali zabadanja protivnika, braneći se od krivih navoda i lukavih insinuacija. (Npr. da je trojka glasala za preraspodjelu pondera s ciljem da se zaustavi privredni rast najbogatijeg bh. kantona. Po njima dvojici, SDA je kumovala tome, a rezultat nije rast drugih kantona nego porast plaća u kantonalnim administracijama.)

Suština diskusija zastupnika SDP-a o budžetu: trolejbusi, trolejbusa, trolejbusima, trolejbuse, oj trolejbusi, trolejbusima, trolejbusima. #trola_baba_lan

U jednom trenutku, nakon burne reakcije opozicije, zastupnik Avdić je od predsjedavajućeg zatražio da zaustavi to graktanje opozicije, koja postane nervozna kad joj se istina govori. Ako, međutim, istinu razumijemo kao iskaz koji odgovara provjerljivim i relevantnim činjenicama, mnogo od onoga na šta je opozicija reagovala ne bi prošlo kao istina. Činjenica je da se u azil za pse planira uložiti novih tri miliona, ali budući da je izdvojena iz kauzalnog niza drugih činjenica o tom projektu – u kojoj je fazi, npr., odnosno kad će početi davati rezultate, i kakve – sama po sebi ta je činjenica nebitna.

A cijeli je prijedlog budžeta takav jer mu nedostaje kontekst (u adekvatnim obrazloženjima).

 

... Ebertute

Opozicija je u trojkali-budžetu vidjela korak dalje ka dužničkom ropstvu građana Kantona. Zastupnik Mahir Dević (SDA) izračunao je da su pod vlašću trojke zaduženja narasla do same granice dozvoljenih 10% od ukupnih prihoda (ukupno 640 miliona!), a TV gledaoce je brižno obavijestio da čak 115 miliona odlazi na plate 2000 novih zaposlenika u javnom sektoru; od 2020. do 2025. njihov broj je sa 14.005 skočio na 16.262! Također je više puta istakao, kao nesposobnost vlasti, štednju na kreditima; tj. zaduživanje bez jasnog plana, zbog čega novac stoji (prelazi u narednu godinu), jede ga inflacija, a kamate uredno stižu na isplatu. Zastupnik Čičić je pokušao trojkinu laku kreditnu ruku opravdati analogijom sa Švedskom, Danskom, Belgijom i Španijom, koje su zaduženije od Sarajevskog kantona, što nije popraćeno adekvatnom sprdnjom. hint

 

Uzamandmani

Za ozbiljnije (od ovog komentara) analize kvaliteta skupštinskih diskusija najzanimljiviju građu ponudila su dva Z-zastupnika. Haris Zahiragić (SDA) i Albin Zuhrić (DF). Dok je prvi, ufuran u imidž parlamentarnog gazije, zaigrao na retoričku kartu patriotskog sijanja panike (državni udar, oružje, izdaja...), drugi je apsolutno suvereno ubadao u najslabija mjesta vladajuće politike prevedene u budžetski dokument. Način na koji je prekidan, ušutkivan i bezuspješno demantovan ogolio je do gađenja aroganciju vladajuće većine. Iscrpljujući sva raspoloživa proceduralna sredstva protivljenja lošem planu raspolaganja javnim novcem, klijentelističkom a ne razvojnom, Zuhrić je upriličio sarajevsku verziju filibastera, predlažući čak 76 amandmana, koji su svi s nokta odbijeni.

Okerić #NiP: o mjerama opreza i indikacijiama na lijek nemojte usvojiti amandmane zastupnika Zuhrića #DF. #samo_brzo_čitam

Zuhrić (DF) organizovao Doček budžeta #sretan&beriketan

"Oteglo se k'o Skupština KS" ozbiljno prijeti da zamijeni "Oteglo se k'o teravija"

Sjednica je nakon usvajanja budžeta nastavljena do sat i po iza ponoći, bez prisustva Šitbastersa.

Shitbastersi se odjavljuju – pošten svijet u ova doba spava.

 

Nazad u školu

Davanja borcima. Kako učenici razumiju pozitivnu diskriminaciju prema vršnjacima članovima boračkih obitelji, kroz dodatne bodove i pogodnosti/prednosti prilikom upisa i dodjele stipendija? Od završetka rata je prošlo već 30 godina; od čega zavisi kada će obaveza države prema toj populaciji prestati? Koji zakon trenutno uređuje obaveze građana prema državi u slučaju ratnog stanja? Definiše li taj zakon vrstu i trajanje obaveze prema građanima, nakon završetka rata, a s obzirom na njihov angažman u ratu? I ne manje važno: zašto se u kulturi sjećanja govori o herojima, žrtvama i zločincima, ali ne i o ratnim profiterima?

Analogija sa Švedskom. Analogije doprinose raspravi jer su ilustrativne, povezuju poznato s nepoznatim i na taj način pojačavaju argument. Za analogijama, u raspravama, rado se i često poseže. Zašto ipak same po sebi nisu dovoljne, odnosno, zašto se argument ne može graditi na analogiji? Šta je sve u analogiji Kantona Sarajevo sa Švedskom (Danskom, Belgijom i Španijom) pogrešno? (https://www.youtube.com/watch?v=ldxuk7Es8Lo&t=11077s / 57.30)

 

Potpora Europske komisije za izradu ove publikacije ne znači odobravanje sadržaja, koji odražava samo stavove autora, a Komisija se ne može smatrati odgovornom za bilo kakvu upotrebu informacija sadržanih u njoj.

Najnovije

 
Demokratska divljina
Marko Ban
20.03.2025
Planovi za prošlost
Marko Ban
18.02.2025
Marginini monolozi
Marko Ban
10.02.2025
Pljuvanje u ogledalo
Marko Ban
03.02.2025
Mucajte, ja i dalje držim čas
Marko Ban
03.02.2025
Od sedam do sedamdeset sedam Ili ZAŠTO NE GLASATI ZA USVAJANJE IZVJEŠTAJA O RADU ZA 2023. Instituta za razvoj preduniverzitetskog odgoja i obrazovanja
Enita Nakaš
24.01.2025
Kao kad mlitav ispuhan balon dotakne dno
Marko Ban
14.01.2025
Udar na tržište nerada
Nenad Veličković
29.11.2024
Zarez, uvod, razrada, zaključak, tačka
Benita Zahirović
28.11.2024
Tri reda političara, 5.000 djece i svjetiljke na mobitelima za bolju sliku
Anisa Mahmutović
27.11.2024
Bosno i Hercegovino, naša domovino
Sandra Zlotrg
23.11.2024
Iz kečerskog cirkusa u kabinet predsjednika
Školegijum redakcija
23.11.2024
Vama koji okrećete glavu
Benita Zahirović
22.11.2024
Ne bi bilo naodmet da postoji naznaka nekog sistema, bilo koje vrste
Anisa Mahmutović
20.11.2024
Demant na tekst o OŠ "Sveti Sava"
Školegijum redakcija
18.10.2024
U OŠ Sveti Sava 12 učenika u dva specijalna odjeljenja
Anisa Mahmutović
09.10.2024
Sigurna kota 224
Enes Kurtović i Nenad Veličković
05.10.2024
Sve što se pričalo na stadionima ušlo je u udžbenik
Anisa Mahmutović
07.09.2024
Sizif, škola, patrijarhat
Školegijum redakcija
31.08.2024
Obrazovanje ne doprinosi rodnoj jednakosti
Aiša Isaković
22.08.2024
Glas razuma iz pornoindustrije
Školegijum redakcija
02.08.2024
Kriza u obrazovanju
Školegijum redakcija
02.08.2024
Polemika sa zvučnim filmom
Školegijum redakcija
02.08.2024
Humor i zločin
Školegijum redakcija
02.08.2024
Vitez od proliva
Školegijum redakcija
02.08.2024
Pahulje zvukova i krpice svjetla
Školegijum redakcija
02.08.2024
Indeksi iz kutije za banane
Anisa Mahmutović
25.07.2024
Živi pisci u školama!
Školegijum redakcija
16.07.2024
Nema stipendije za one čiji su roditelji dužni porez
Anisa Mahmutović
12.07.2024
Da sam ja neko
Josipa Kulenović
01.07.2024
Ekoboks u dvorištu škole
Mirela Buljubašić
01.07.2024
Razgovor o knjizi: Čari prepričavanja (Književnost i kurikulum)
Školegijum redakcija
21.06.2024
Karneval rata
Školegijum redakcija
21.06.2024
Prizemna Amerika u školi
Školegijum redakcija
19.06.2024
Dovitljivi sljepari
Školegijum redakcija
17.06.2024
Dio sam svega što sam pročitao
Josipa Kulenović
01.06.2024
Električar osvojio teniski turnir
Mirela Buljubašić
27.05.2024
Ekonomski fakultet iz Sarajeva: Moguće da se u Hrvatskoj ne snalaze
Rubina Čengić
20.05.2024
Čitanje je sanjanje otvorenih očiju
Josipa Kulenović
06.05.2024
Lažna empatija vlasti za inkluziju; ko zna koji primjer
Školegijum redakcija
01.05.2024
Proljeće među borovima
Mirela Buljubašić
26.04.2024
Pripremaju se izmjene Zakona usvojenog prije manje od dvije godine
Rubina Čengić
23.04.2024
Ne za školu, već za život učimo
Josipa Kulenović
08.04.2024
Pauk nije bauk i druge priče
Mirela Buljubašić
08.04.2024
Save the Children podsjeća na očuvanje dječije dobrobiti i zaštitu njihovih prava
Školegijum redakcija
02.04.2024
Ko i kako u Bosni i Hercegovini zastupa Konvenciju o pravima djeteta?
Nenad Veličković
02.04.2024
Objavljujemo pobjednike konkursa Šta je tebi AI?
Školegijum redakcija
23.02.2024
Nikad kasno za učenje i zabavu
Josipa Kulenović
19.02.2024
Od čilanja do ćutanja
Mirela Buljubašić
19.02.2024
Ministarstvo: Za broj angažovanih prebrojte konkurse
Anisa Mahmutović
08.02.2024
Diskriminatoran pravilnik i dalje na snazi
Anisa Mahmutović
16.01.2024
Postnormalna nauka i halal Harari
Samir Lemeš
15.01.2024
Sretna nam Stara 1878. godina!
Svjetlana Nedimović
27.12.2023
Iz škola povučeni zaštitari
Anisa Mahmutović
19.12.2023
Razglednica iz Jajca
Josipa Kulenović
15.12.2023
Suši, narandže za ptice i Jelka Hemičarka
Mirela Buljubašić
15.12.2023
Ako se o nečemu šuti, to ne znači da problem ne postoji
Anisa Mahmutović
12.12.2023
Inkluzivno obrazovanje u Kantonu Sarajevo: Ministarstvo ima tajni plan
Rubina Čengić
01.12.2023
500.000 KM kao i prošle godine, ali promijenjeni kriteriji
Anisa Mahmutović
01.12.2023