Nismo vjerovali u nenadanu životnu lekciju

18.05.2020
Amina Zilić

Nismo vjerovali u nenadanu životnu lekciju

Rad pristigao na konkurs za nagradu Šukrija Pandžo 2020.

Ono najgore je prošlo. Polahko, ali sigurno život vraćamo u normalu. Da li smo izašli pametniji i zreliji iz svega, da li smo promijenili svoju svijest?

Da mi je neko rekao da će u 2020. godini doći nešto što će promijeniti nadobudne instagram živote, smiriti ljudsku ogavnost, dokazati kakva vlast treba, a kakva ne smije biti, naučiti da nije bitno je li vjerujemo u duhove ili u boga, jer smo svi isti, ne bih mu vjerovala. I zaista je tako, neke životne lekcije dobijemo kada se najmanje nadamo, svi zajedno, bez obzira kako se zovemo, kako smo opredijeljeni i kakav način života vodimo. Ja ne bih bila ja, ako sve ovo ne bih posmatrala iz ugla nezadovoljnog građanina Bosne i Hecegovine. A uistinu to i jesam. Nažalost. Voljela bih da nekada mogu pohvaliti rad institucija i biti ponosna što sam dio BiH, mada ko sam ja da nešto hvalim, ko mene sluša i kome sam ja bitna? Sebi sam bitna i pravo na svoje mišljenje Vam iskazati ovdje. COVID-19 se raširio po čitavom svijetu. Mnoge države su se vojnički borile sa velikim brojem zaraženih osoba, ali isto tako ne kršeći ljudska prava. Svoje posebno nezadovoljstvo iskazujem povodom mjera zabrane kretanja mladima do 18 godina Nekada je jako teško djeci objasniti da jedno vrijeme neće imati svoju slobodu trčkaranja i igranja po ulici. Ko to kome može zabraniti dječije pravo, sunce i vitamin D? Ali eto, imali su šta raditi zatvoreni u kuće, kao npr. školu na kompjuteru ili ti ga online nastavu koja je bila preopširna, zadaća koje ima mnogo, pa je odjednom ta online nastava postala teža od redovne, umjesto da bude olakšica. Zašto je to tako? Zašto je nastava na daljinu izazov za naše školstvo? Zato jer ˙obrazovanje˙ nije spremno, jer se nije susretalo sa ovakim vidom nastave i zato jer niko ne ulaže u modernizaciju istih, iako nas je npr. korona naučila da treba da ulažemo u nauku, jer bez nauke nema ni razvoja. Naučila nas je i da se može održati čas na daljinu i da sjedenje i puko gledanje u tablu nije jedina opcija. I da se čas može učiniti zanimljivim.

U obrazovanje se ne ulaže dovoljno, vjerovatno zato što ne može da dođe na red na listi prioriteta onih koje mi, građani, biramo. Kao da to nije bitno. Zato se nadam da je ova nemila situacija koja je zadesila čitav svijet osvijestila sve ljude, naučila da smo bitni i mnogo toga možemo promijeniti. Nadam se da nas je ova situacija naučila da budemo bolji ljudi.