Predškolsko obrazovanje: Postoje javni i privatni vrtići. Grad finansira sve – odnosno daje subvencije i za privatne. Često su neki javni vrtići povezani sa školom, pa djeca samo nastave. Mi trenutno idemo u privatni, koji plaćamo oko 250 eura mjesečno, s tim da moramo nositi doručak i užinu za djecu (a vrtić obezbjeđuje ručak). To se smatra prilično skupim ovdje :D.
Osnovna škola, početak i trajanje: Nekada u septembru djeca dobiju pismo od posebnog odjeljenja u ministarstvu da se upišu u školu. Cut-off date je 1. ili 2. septembar određene godine. Dakle, djeca rođena prije tog datuma idu u školu, a ona poslije se upisuju u školu poslije. U novembru se predaje za upis u školu po vlastitom izboru, i navodi se prvi i drugi izbor. Poslije u februaru djeca idu na taj neki test.
Starting School and Public School Enrolment - Vienna Family Network
Davanja roditelja: Zavisi u kojoj ste školi – ako je cjelodnevna, onda su izdaci minimalni. Ako upadnete u poludnevnu školu, onda plaćate tzv. Hort, i to sam shvatila da je oko 450 eura mjesečno, i naravno kvalitet je raznovrstan :D.
Cjelodnevni boravak: Zavisi u koju školu upadnete :D.
Djeca s teškoćama
Bečka savjetovališta i mjere namijenjene djeci i mladima doseljeničkog porijekla (wien.gv.at)
Odabir škole i učitelja: Postoje dani otvorenih vrata, kada možemo vidjeti školu, čuti prezentacije i sl. Škole se obično biraju u vlastitom distriktu, po principu najbliže. (Ako oba roditelja rade, postoje šanse da dobijete cjelodnevno, ali ne mora značiti.)
Užina: Neke škole imaju svoje kuhinje i užine, posebno cjelodnevne, ali ne znam sad kako to ide.
Komunikacija između roditelja: U vrtiću katastrofa dosad, ali ne znam kako se to službeno organizuje u školama.
Obaveza vakcinacije: Nama niko nije tražio nikakve informacije o vakcinacijama prilikom predavanja dokumenata, ali nismo se još upisivali u školu pa ne znamo.
Zdravstvena i zubnozdravstvena zaštita: Ne znam, navodno svako dijete treba imati zdravstveno, ali kako mi imamo privatno i još smo ovdje na tom nekom kao diplomatskom statusu, pojma nemam.
Dnevno opterećenje djece
Strani jezici/maternji jezik: Joj, tu ima svega. Naše iskustvo je, recimo, da dijete u vrtiću samo uči jezik; rijetko kad čujem da je iko ispravlja. Onda škola bude katastrofa – nas su prošle godine odbili; mislim nisu, jer nas moraju primiti, ali eto kao, pošto je ona rođena baš 1. septembra, savjetovali su da je bolje da ostane jer ne zna jezik. Tako da nemaju sve škole pripremu. A onda iskustvo nekih naših roditelja jeste da škole insistiraju da djeca nauče jezik kod kuće, a ne pomažu im baš. I to sad govorim o školama u nekim centralnim dijelovima, gdje obično ima puno više djece kojima je maternji njemački.
Bečka savjetovališta i mjere namijenjene djeci i mladima doseljeničkog porijekla (wien.gv.at)
Korištenje mobitela
Domaće zadaće
Sekcije